BİR SİTEMDEN ÖTE

Allah cc, her Müslüman'a kendi istidadına göre dini İslam'a yardım etme, kendisinin yardımcısı olmayı emretmiştir. Saff Suresinde İsrailoğullarından bu duruma misal getirmiştir.

Buradan hareketle ben de - her ne kadar bilgi ve tecrübe cihetinden eksiklerim olsa da- hem gelişip hem de (istidadıma uygun olduğunu ve İslam'a yardım hususunda payıma bunun düştüğünü düşünerek) yazmaya gayret ediyorum. Bu yazımın amacı da yine bir nasihat etmek ve farkındalık oluşturmak. Bana göre bir memleket için askerin hududlarda cihat etmesinden daha fazla ehemmiyete haiz bir konu var. Aile.

Bundan evvel de birçok yazı yazdım ve yazmaya da devam edeceğim biiznillah. Mevcut Aile Bakanlığımızın fikriyatı ve fiilayatı konusunda pek bir şey söylemeye ihtiyaç duymuyorum. Son bölümde birkaç cümlede 'değineceğim.'

Asıl muhatabım yine sizsiniz ey ülkemin güzel insanları!

  "Modern medeniyet Allah korkusunun mağlubiyet yolunu açtığını gösterir."

diyor değerli şair ve yazar İsmet ÖZEL. Bu cümlenin teşmil ettiği manayı idrak etmek Müslümanların gidişatına etki etmek demektir.

  Bakanlığımızın şiddetli bir şekilde kadın istihdamı politikalarını biz muhafazakar, dindarlar beğenmeyip kınarken bir yandan da aynı bizler kızlarımızı, eşlerimizi, kız kardeşlerimizi istihdam kaynaklarının kıyısına kadar getirip bırakmaktan da geri durmuyoruz.

  Aman kızım oku. Oku da kocana el açma!

  Eşim çalışsın da evi erken alalım. Arabanın yüksek modeline binelim!

  Bu zamanda tek maaşla zor, yetişmez!

  Yukarıda mezkur cümleleri duymak için solcuların, sekülerlerin meclislerine gitmenize lüzum yok. Bizim mahalleden, bizim vakıftan, bizim dernekten dediğin "dindar" kardeşlerinin ailelerine bak.

  İsmet ÖZEL'in cümlesini şimdi daha iyi anlıyoruz. Evet, modern medeniyet sana şöyle diyor: Eğer sen kızını bir anne olarak yetiştirirsen kocasına mahkum edersin.(daha evlenmemiş) Boşandığı zaman açıkta kalır. Sen iyisimi kızını istihdam et. Ne de olsa bakanlık da yanında!

  Bekar erkeğe ise: bu zamanda tek maaşınla evlenirsen geçinemezsin. Ev, araba, tatil bunlardan geri kalamazsın. E bunun için de sana şöyle kadrolu bir memur kadın lazım evlenmek için.

Kızlara gelince onlar zaten dünden hazır. Çünkü toplum bunu tebcil ediyor. Ev hanımı olmak 2. sınıf kadın demek bugün. (yine bakanlığımızın tam desteğini burada da göz ardı etmeyelim!) Annelik hele de koca memnuniyeti dayatılmış mitler... Modern medeniyete göre gerçek olan kariyer, para, lüks, konfor...

  Kızı memur olunca sevinçten havalara uçan anne babalar, 'kız maaşı eline aldı eh artık gerisi kolay, bulur birini evlenir diyor.' Evet, buluyor. Formül şöyle devam ediyor: eve yazıl, araba al. Çocuk mu oldu? Kolay. Varsa anneanne bakar. Yoksa tabiki kreş imdada yetişir. Zaten parası devletten. Aman bakanlıktan yani. 30 40 yıl sonra da durak huzurevi kuvvetle muhtemel... Belki ileride onun da masraflarını karşılar bakanlık. 'Kreş nesli' evlatları zor durumda bırakmaz.

  İslami bir toplumun özlemini çeken, dava adamı havalarına giren Müslümanlar için bana göre bir turnusol kağıdı bu durum.

  Kardeşim! Sen bana sabahlara kadar yıktığın İsrail'i, Amerika'yı anlatma. Sen bana şu kadar yoksula, yetime yardım paketi dağıttığını sayıp dökme. Sen bana vakfında, derneğinde katıldığın sohbetinden bahsetme. Kendini de beni de bunlarla avutma! Bugün rızık endişesi ya da itibar için okutup illa meslek sahibi olsun dediğin kızından haber ver. 'Aileyi bitirdiler, bu nasıl bakanlık, evde anne kalmadı!' diye attığın diskurlarla yüreğini soğutma. Geçimini temin edebildiğin halde çalışmasına para için göz yumduğun eşini anlat kendine. Hani misafir geldiğinde ayrı odalarda oturuyorken bununla birlikte her gün iş yerinde onlarca erkeğin defalarca gözüne görünen eşini düşün. Düşün, korkma! Düşün ki bu vurdumduymazlık üzerimizden kalksın. Kim suçlu kim haklı ortaya çıksın.

 

  Suçu bakanlığa atıp ayağımızı uzatarak  çift maaşın keyfini sürmeyi, kızımıza paranın, ayağı altında cennet olan annelikten ve rızası karşılığı cennet olan kocaya itaatten daha ulvi bir şey olduğunu telkin etmeyi artık bırakalım. Herkesin hesabı kendi kendinedir. Bakanlığın karası seni aklamaz kardeşim.

  Bak İsmet ÖZEL ile kapatıyorum.

Mahvedenlerin mahvolduğunu herkes görecek.

İyi düşün!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 Yorum