Tercihler Uzayınca Üniversite Tanıtım Günleri Arttı

Tercihler Uzayınca Üniversite Tanıtım Günleri Arttı

Tercihlerin 16 Temmuza kadar uzaması ile birlikte öğrenciler üniversite tanıtım günlerine daha yoğun ilgi göstermeye başladı.

Veli ve öğrencilerden gelen yoğun talep üzerine 2015 ÖSYS tercih yapma süresi 2 gün daha uzatıldı. Kafası karışık adaylar tercihler için Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversitesi İstanbul Aydın Üniversitesi’nin yolunu tuttu. Üniversite öğrencisi adaylarının yoğun ilgi gösterdiği üniversite tanıtım günlerinde konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “Değerli öğrencilerimiz uzun bir maratonun ardından üniversite kapısına geldiler ve ellerinde bir puan var. Şimdi puanın fakülteye dönüştürülme evresindeyiz” dedi.

Tercih aşamasında öğrencilere 4 tavsiyede bulunan Dr. Mustafa Aydın, tavsiyelerini şöyle sıraladı: “Bu aşamada adaylara ilk tavsiyemiz; yarından sonra da var olacak bir mesleği seçmeleri yönünde. Yani moda meslek, ölen meslek ya da arz ve talep görmeyen bir mesleği seçmesinler. Diğer unsur; seçilecek mesleğin kişiye ciddi bir ekonomik girdi sağlaması lazım. Yani mesleğimizden elde edeceğimiz kazanç hem bizim hem de sorumlu olduğumuz insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde olmalı. Bir başka unsur seçeceğimiz mesleği onur ve şerefle taşımamızdır. ‘Siz ne iş yapıyorsunuz?’ diye sorduklarında ne cevap verirseniz verin onurla taşıyabileceğiniz bir cevap olsun. Ve son olarak da sevdikleri meslekleri seçsinler. Bu 4 unsur çok önemli.”

Sektörel açıdan meslekler konusunda önerilerde de bulunan Dr. Mustafa Aydın, “Sektörün ihtiyaçları çok önemli. Bu ihtiyaçların başında; insanın var olduğu müddetçe her zaman yemek zorunda olması geliyor. Yani gıda ile ilintili olan bölümler çok önemli. Gıda Teknolojisi, Gıda Lisans Programları, Gıda Hijyeni gibi çeşitli bölümler var. İkincisi, insanlar var olduğu müddetçe sağlık da var olacaktır. Sağlık ile ilgili tüm bölümler de ön plana çıkıyor. İnsanların yaşam kalitesi artıyor. Yaşam kalitesiyle beraber insanlar sağlığına daha çok önem veriyor. O zaman sağlıkla ilgili alanlarındaki bölümler çok önemli. Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik, Optisyenlik, Onkoloji, Odyoloji, Fizyoterapi gibi birçok alan var. Bir diğer unsur, eğitim. Yine insanlar var olduğu müddetçe eğitim asla bitmeyecektir. Ve son olarak da sanayi devrimini geride bırakıp bilişim devrimini yaşadığımız için teknolojik alanlar çok önemli hale geldi. Sıralayacak olursak; gıda, sağlık, eğitim ve teknolojik alanlarını tüm öğrencilere öneriyorum” açıklamalarını yaptı.
Tercih edilecek üniversitenin mutlaka yerinde görülmesi gerektiğine vurgu yapan Aydın, “En doğru tercih, tercihinizi yerinde görmektir. Bugünlerde öğrenci adaylarımız yüzlerce üniversite arasından hangisini seçeceği konusunda kararsızlık yaşıyor. Bunun için farklı alanlardan bilgi ediniyorlar. Erzurum’dan İstanbul’daki bir üniversiteyi, Ankara’dan İzmir’deki bir üniversiteyi seçiyor olabilirsiniz. Lütfen hayatınızın geleceğini şekillendireceğiniz eğitim kurumları için birkaç gününüzü ayırın ve okulu görün. O üniversitenin teknolojik altyapısını, bilişim altyapısını, fiziki yapısını, akademik kadrosunu, sosyal iklimini, uluslararası bağlantılarını, o üniversitenin mezunlarının sektörde nasıl iş bulabildiklerini ve rağbet görüp görmediklerini öğrenin. Tüm bunları araştırarak o üniversite hakkında kanaat belirtmelerini bütün öğrencilerimize ısrarla söylüyorum” diye konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.