Çelik: Rusya’nın tehditlerine karşı Türkiye’nin B ve C planı var !

Çelik: Rusya’nın tehditlerine karşı Türkiye’nin B ve C planı var !

Ömer Çelik, Rusya’nın düşürülen uçak sonrası uyguladığı yaptırımlara karşı Türkiye’nin B ve C planları olduğunu ancak yaşanan sorunun diyalogla aşılmasını umut ettiklerini söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Rusya’nın düşürülen uçak sonrası uyguladığı yaptırımlara karşı Türkiye’nin B ve C planları olduğunu ancak yaşanan sorunun diyalogla aşılmasını umut ettiklerini söyledi.
 

64’üncü Hükümetin kurulmasının ardından Adana’ya ilk ziyaretlerini gerçekleştiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, ortak basın açıklaması yaptı. Diğer Adana Milletvekillerinin de katıldığı toplantıda Rusya ile yaşanan krizi değerlendiren Çelik,  Rusya’nın ekonomik yaptırımlarına karşı Türkiye’nin B ve C planları olduğunu ancak yaşanan sorunun diyalogla aşılabileceğini ifade etti.

AK Parti İl Binası’nda basına konuşan AK Parti Sözcüsü Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı görevine getirilen Fatma Güldemet Sarı’yı kutladı. Adana’dan bir kadın vekilin Bakan yapılmasının kendilerini sevindirdiğini ifade eden Çelik, Sarı’nın Bakan olmasının kadınlara verilen bir değerin göstergesi olduğunu belirtti.

“Görevimize başladık, Allah utandırmasın” diyerek sözlerine başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ise siyaseti, milletvekili veya Bakan olmak için yapmadığını, amacının hizmet olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak çevreci şehirleşmeyi önemsediklerini ifade eden Bakan Sarı, “Ailelerin, yeşil alanın ve çocuklarımızın daha rahat oyun alanlarının olduğu bir yaşam alanını Türkiye'ye sağlamak istiyoruz. Kültür mirasımızı koruyarak daha modern şehirler yapma noktasında elimizden geleni yapacağız.” dedi.

“Temennimiz Rusya ile yaşanan krizin atlatılması”

Rusya ile yaşanan gerginliğe ve Mersin Akkuyu'da Rusya'nın kuracağı nükleer santrale de değinen Sarı, "Gerginlik ortamının uzamasını istemiyoruz. Bunu istemememiz Türkiye sınırlarının ihlaline göz yumacağımız anlamına gelmiyor. Angajman çerçevesinde bir müdahale var. Bu uluslararası olarak da haklı görülüyor. İkili görüşmeleri Dışişleri Bakanlığımız yaptı ve görüşmeler devam ediyor. Temennimiz krizin atlatılmasıdır.” şeklinde konuştu.

“Hava sahamızın ihlali halinde Silahlı Kuvvetlere daimi ‘Vur’ emri verilmiştir”

Rusya ile yaşanan krizle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti Sözcüsü Çelik de, uçağın angajman kuralları gereği düşürüldüğünü ifade etti.

2012 yılında Suriye’de düşürülen Türkiye uçağını hatırlatan Çelik, “Uçağımızın düşürülmesinden sonra Türkiye angajman kuralları yayınladı. Geçtiğimiz 3-4 Ekim’de de Rus uçaklarının Türkiye hava sahasını ihlal etmesi üzerine bu angajman kurallarını yeniledik. Şimdi burada bu angajman kuralları bilinmiyormuş da böyle bir sonuç ortaya çıkmış gibi bir değerlendirme yapılıyor. Açık ve net bir şekilde söylemek isterim 3-4 Ekim’deki angajman kurallarının yenilenmesinden sonra bu angajman kurallarının neler içerdiğini Rus taraflarına da diğer taraflara da Türkiye açık bir şekilde anlattı. Dolayısıyla herkes bu kuralların neler içerdiğini biliyor ve bu konuda Türk Silahlı Kuvvetlerine Hükümetimiz tarafından daimi emir verilmiştir. Hava sahasının ihlali halinde ‘Vur’ emri Silahlı Kuvvetlere daimi emir olarak verilmiştir.” diye konuştu.

“Suriye’den Türkiye’ye bir tehdit var”

Daha önce bazı ülkelerle yaşanan hava sahası ihlallerinden de örnekler veren Çelik, “Mesela deniyor ki; İşte Yunanistan’la da karşılıklı hava sahası ihlalleri oluyor, daha önce Ruslarla Karadeniz’de oldu. Fakat şunu unutmayalım, Suriye bir savaş bölgesidir. Suriye’den Türkiye’ye bir tehdit vardır. Bu tehdidin neticesi olarak geçmişte bir uçağımız düşürülmüştür, kendi topraklarımızı çeşitli saldırılar olmuştur.  Dolayısıyla bu angajman kuralları her egemen devletin kendi vatan savunması açısından ortaya koyduğu kurallardır.” dedi.

“Rus uçağı kimliği bilinmeden düşürülmüştür”

Rusya’yı Türkiye’nin düşmanı olarak görmediklerinin altını çizen Çelik, “Rusya hasmımız değildir,  Rusya ile bir stratejik ortaklığımız var. Rusya’yı dost ülke olarak görüyoruz. Çok eskiye dayanan ilişkilerimiz var. Rusya ile enerji ilişkilerimiz çok yoğun. Suriye meselelerinde anlaşamıyoruz ama diğer meseleleri parantezde tutarak yürütmeyi becerdik. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ifade etti; siyasi ve askeri bütün diyalog kanalları açıktır. Dolayısıyla bunun Rusya’da bir iç siyaset meselesi yapılmaması lazım. Bu uçağın Rus uçağı olarak düşürülmesi diye bir şey söz konusu değil. Söz konusu uçak angajman kuralları çerçevesinde kimliği bilinmeden düşürülmüştür ve üzüntü verici bir tablo ortaya çıkmıştır. Ama bu, Türkiye’nin özür dileceği bir mesele değildir, çünkü Türkiye angajman kuralları çerçevesinde hareket etmiştir. Egemen bir devlet olarak gereğini yapmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin her zaman B planı da C planı da vardır”

Rusya ile yaşanan sorunun siyasi ve askeri diyalog kanallarının işletilerek çözülebileceğinin altını çizen Çelik, “Bu konuda halkları rencide edecek bir takım yaptırımların ortaya koyulması çok doğru değil. Biraz duygusal davranıldığını düşünüyoruz. Tabi ki bu yaptırımlara karşı Türkiye’nin her zaman B planı da C planı da vardır. Türkiye böyle durumlarda kendi yolunu bulabilecek bir ülkedir ama bizim temennimiz krizin bir an evvel siyasi ve askeri diyalog kanallarının tam işletilerek çözülmesidir. Dün Dışişleri Bakanımızın Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile yaptığı görüşme de yeni bir aşama olabilir. Bu konuda çok fazla polemik yapılmasını doğru bulmuyoruz.” dedi. (Ayhan Kaya-İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.