Çukurova Üniversitesi Türkiye’de 5 milyon KOAH hastası var

Çukurova Üniversitesi Türkiye’de 5 milyon KOAH hastası var

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ )Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Kocabaş, tüm dünyada 350 milyon, Türkiye’de ise 5 milyon KOAH’lı hasta bulunduğunu belirtti.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ )Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı, tüm dünyada 350 milyon, Türkiye’de ise 5 milyon KOAH’lı hasta bulunduğunu belirtti.
 

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ )Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Kocabaş, tüm dünyada 350 milyon, Türkiye’de ise 5 milyon KOAH’lı hasta bulunduğunu belirtti.

Hastalıkla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Kocabaş; Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı yani KOAH’I zararlı gaz ve tozların uzun süre solunum yolu ile alınması sonucu  havayolları ve akciğerlerde mikrobik olmayan  abartılı bir iltihabın gelişmesi ve bu iltihabın  hava yollarında  genellikle ilerleyici özellikteki kalıcı daralma ve tıkanıklık geliştirmesi olarak tanımladı. Kocabaş, KOAH’ın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna da vurgu yaptı.

KOAH’lı hastalarda genellikle bir veya daha fazla bir diğer kronik hastalığın da bulunduğuna işaret eden Kocabaş, bu hastalıkları  kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, depresyon, akciğer kanseri olarak sıraladı.

Hastalığın genellikle orta ve ileri yaş grubunda ortaya çıktığını ve yavaş bir ilerleme gösterdiğini dile getiren Kocabaş, “Bu nedenle KOAH’lı hastalar erken dönemdeki semptomlarını  genellikle sigara içiminin veya yaşlanmanın doğal sonucu olarak görürler,  ancak semptomları, özellikle nefes darlığı, çok belirgin hale gelince, hastalığın ileri evrelerinde doktora başvururlar.” ifadesini kullandı.

KOAH’lı hastaların yüzde 50-70’inin henüz teşhis edilmediğine işaret eden Kocabaş, “Günümüzde tüm dünyada 350 milyon, ülkemizde ise 5 milyon KOAH’lı hasta bulunuyor, bu hastaların her yıl tüm dünyada 3 milyonunun, ülkemizde ise 40 bininin öldüğü tahmin edilmekte.”dedi.

KOAH yoksul ülkelerde daha fazla görülüyor

Son 200 yıldır geleneksel risk faktörlerinin giderek azalması, fakat yeni risk faktörlerinin ortaya çıkmasının hastalık kalıplarının da değişmesine neden olduğunu dile getiren Kocabaş, “Bugün tüm dünyada ölümlerin yüzde 66’sı kronik hastalıklar nedeniyle gerçekleşmektedir ve bu ölümlerin yüzde 80’den fazlası düşük-orta gelirli ülkelerde gözlenmektedir. Sermayenin serbest dolaşımı veya küreselleşme olarak adlandırılan bu dönemde, yoksullaşan insanlar, sigara, ev içi hava kirliliği ve işyerlerinde toza ve dumana maruz kalma gibi risk faktörleriyle  daha yoğun karşılaşmakta, sağlık hizmetlerine ulaşamamakta ve tedavilerini uygun bir şekilde yürütememektedirler.  Bu durum, hastalığın ve  bu hastalıktan ölümlerin giderek artmasına yol açmaktadır. Bu nedenle KOAH’lı hastaların yüzde 90’ının yoksul ülkelerde olması tesadüf değildir.” şeklinde konuştu.

Sigara önemli risk faktörü

KOAH gelişiminde en önemli risk faktörlerinin uzun süre sigara içimi, ısınmak veya yemek pişirmek amacıyla evlerde kullanılan odun, tezek ve kömür gibi yakıtların dumanıyla karşılaşmak veya işyerlerinde toza ve dumana maruz kalınması olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ali Kocabaş, Adana’da yapılan bir çalışmada 40 yaş üstü her beş yetişkinden birinde KOAH bulunduğunun saptandığını, uzun süredir nefes darlığı, öksürük ve balgam şikâyeti olan ve risk faktörlerine maruz kalan kişilerde KOAH varlığından kuşkulanmak gerektiğini ve kesin tanı için basit bir soluk testi yaptırmanın yeterli olacağının altını çizdi.

Tedavide neler yapılmalı?        

Kocabaş, hastalığın tedavisinde öncelikle yapılacakları ise şöyle anlattı:

“Hastaların sosyal ve ekonomik koşullarını sorgulamak ve bunların iyileştirilmesi için çaba göstermek, hastaların sigara içmemesini sağlamak, hastaların haftanın en az beş günü ve her gün ortalama 30 dakika yürümelerini teşvik etmek ve her yıl grip aşısı yaptırmalarını öneriyoruz. Bunun yanı sıra, şikayetleri olan hastalara bu şikayetlerini hafifletmek amacıyla daralmış hava yollarını genişletecek ilaçlar kullanmaları konusunda da uzman hekimlerce bilgiler veriliyor.” (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.