Mustafa Cemal TOMAR

Mustafa Cemal TOMAR

DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

https://www.serhadhaber.com/yirmi-yuzlu-insanlar-1920yy.htm

Bir adam bir dolar 20 lira seviyesinde iken bankada olan TL sini çekerek 20 bin dolar satın almış. Şimdi bir dolar 26 lira olunca adam; "120 bin lira kazandım" diyor. Yanlış efendim. Bunun doğrusu TL' ni dolara çevirmekle 120 bin lira zarar etmekten kendini kurtarmış. Zira dolar yerinde duruyor, yükselmiyor. Döviz karşısında bizim paramız eriyor. Matematikte sabit değerler vardır. Pi sayısı gibi.3.14. Dolar da dünyada sabit değer kabul edilmektedir.

"Nas" kavramı çok konuşuldu memleketimizde, geçmişte hiç konuşulmadığı kadar. Zira bu kelimeyi Sayın Cumhurbaşkanımız canlı yayında bir konuşmasında teleffuz ettiler. Ondan dolayıdır ki, herkesin dikkati "Nas" kelimesine çevrildi. Nas kavramı dini literatürde temel kavramlardan biridir. Bazı bilgisizler bu kavramla ilgili yanlış cümleler de kurmaktadırlar. Bu ayrı bir mevzudur. Konumuza dönelim.

Elhamdülillah "NAS" var. Rabbimizin ayetleri ve onun elçisinin sünneti ve Hadis-i Şerifleri var ve kıyamete dek bunlar hükmünü devam ettirecektir. Hiç kimse ama hiç kimse Yüce Allah Teâlâ'nın nurunu söndüremeyecek, tam tersine Allah Teâlâ nurunu tamamlayacaktır.

Hayatımızın her alanıyla ilgili "NASLAR" var olduğu gibi ekonominin bel kemiğini oluşturan ayetler de vardır. Faizin milyonda birinin dahi dinimizce yasaklandığı aşikardır. Naslar esas alınarak tamamiyle bu mikroptan kurtulmak gerekir. Faiz batağına saplanmış bir ülkeyi kademeli olarak bu bataktan kurtarmak faizi kademeli olarak indirmek, zamanla sıfırlamak arzu edilen bir durumdur. Faiz rakamlarında yapılacak indirim hepimizi bu manada sevindirir.

Ancak "Nas" kavramını önemseyerek ve ön plana alarak "politika faizi"nde indirim yapılmıştır. Yüzde 19 lardan yüzde 0,8 lere kadar düşürülmüştür. İlk etapta ekonominin cambazlıklarını bilmeyenler bu duruma sevinmektedir.Dolayısıyla milletimizin geneli bu faiz indirimi halkımıza yapıldığına inanmaktadır. İşin alicengiz oyununu farkedenler bunun böyle olmadığını farkederler. . Doğrusu nas deyip düşürülen faiz özel bankacılara ve gözde şirketlere yapılan faiz indirimidir. Özel bankaler, devlet bankalarından % 0,8 faizle alıyor, % 2,5-3,0-3,5-4,0 lardan halka para satıyorlar. Bunun doğru izahı budur. Bankalar 2023 yılının ilk beş ayında % 400 kar yaptıklarını açıklamışlardır. 2022 yılında 52 milyar kar açıklayan özel bankalar 2023 yılının ilk 5 ayında bu kar 250 milyar liraya ulaşmıştır. Bankalar bu milletin parasıyla bu milleti nasıl sömürüyorlar?

Bir örnek vermek gerekirse özel A bankası 1 milyar lira % 0,8'den devlet bankasından para çekiyor, bir yıl sonra 1 milyar 80 milyon olarak geri öder. % 2,5''tan halka sattığını düşünelim. 250 milyon kazanır. 250'den 80'i çıkarırsak banka hiç bir şey üretmeden 170 milyon bu milletin sırtından kazanmaktadır. Maalesef milletimizin ekserisi bu gerçeği bilmemektedir. Tam aksine NASA dayandırılarak indirilen faize alkış tutmaktadır. İşin aslı budur.

Diğer taraftan paramız olmadığından ve bir kuruş ödeme yapmadan "yap işlet devret"modeliyle yollarımızı, hastahanelerimizi, hava alanlarımızı, köprülerimizi yaptırıyoruz ne güzel değil mi? Doğrusu bu mu? Hayır asla doğru olan bu değil. Son 20 yılda sadece faiz ödemelerine ödenen para 500 milyar doların üzerindedir. Ülkemize son 20 yılda yapılan yatırımların tamamını toplasanız 200 milyar doları geçmez. Faize verirken para var da, yatırıma gelince neden yoktur sorusu haklı olarak beni düşündürmektedir. Bir de bu modelle yaptırılan şeyler kat kat fiyatlıdır. Bunu da hasaplamak gerekir.

Bir kaç gün içinde sanıyorum emekli ve memurların maaşına bir ayarlama yapılacaktır. Zam demiyorum, çünkü eflasyondan doğan kayıpları onarmak adına yapılan rakamsal değişmelere zam denmez. Milletimiz, maaşlara zam yapılıyor demesi yanlış, doğrusu zararın bir kısmını rakamsal olarak telafisi demek gerekir aslında.. Zam ise, reelde alım gücümüzün artırılmasıdır. Gerçekte reelde maaşlara bir artış söz konusu değildir.

Örnekleri çoğaltabiliriz. Kısaca şunu ifade etmek istiyorum. Çok yanlış bildiğimiz şeyler var. Bize düşen görev yanlışlarımızı farkedip doğruya yönelmektir. İnanç ve amellerimizde de çok yanlışlarımız vardır. Dinimizin gereği olarak da yanlışlarımızı farkedip en kısa zamanda doğruya yönelmektir. Aksi takdirde hüsrana uğrayanlardan oluruz. Bizden hatırlatmak düşer. Herkes inancında ibadetinde serbesttir. Selam ve Dua ile ..

05.07.2023

Başöğretmen

Mustafa Cemal TOMAR

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.