• BIST 105.994
 • Altın 317,534
 • Dolar 6,2384
 • Euro 6,8405
 • Bursa 7 °C
 • Ankara 7 °C
 • Bingöl 5 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Van 4 °C
 • Kars 1 °C
 • Ağrı 3 °C
 • Muş 0 °C
 • Diyarbakır 12 °C
 • Bayburt 3 °C

Uzman Çavuş olma şartları nelerdir? 2017 Uzman Çavuş maaşları ne kadar?

Uzman Çavuş olma şartları nelerdir? 2017 Uzman Çavuş maaşları ne kadar?
Türk Silahlı Kuvvetlerinde Uzman Çavuş ve Onbaşı olmak için 2017 yılı başvuru şartları nelerdir? Başvuruları ne zaman yapılacak? Uzman çavuş maaşları ne kadar?

TSK Uzman Çavuş ve Onbaşı alımı yapacak. İlkokul mezunları uzman çavuş olabilecek. Uzman Çavuş olmak için gereken şartlar nelerdir? Uzman Çavuş başvurusu 2017 ne zaman? Uzman Çavuş maaşları ne kadar? Tüm sorularınızın cevabını haberimizde ele aldık.

İŞTE UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI
681 sayılı yeni  KHK (Kanun Hükmünde Kararname) yayınlandı. 6 Ocak 2017 tarihinde Cuma günü yayınlanan KHK ile ilk okul mezunu olanlara sevindirici haber geldi. Uzman Çavuş olmak için gerekli şartlar ve başvuru şartları nelerdir?
2017 Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?
Uman Çavuş maaşları güncel olarak 3 bin tl civarındadır.
İşte 2017 Uzman Çavuş alımı başvuru şartları
6 Ocak Cuma günü yayınlanan KHK (Kanun Hükmünde Kararname)'nin tamamı şu şekilde;
 

MADDE 65- 3269 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"EK MADDE 1- İlköğretim mezunlarından ihtiyaç duyulacak özel ihtisası gerektiren sınıf, branş ve ihtisaslarda çok üstün başarı belgesi alanlar; kuvvet komutanları,Jandarma Genel Komutanı veya Sahil Güvenlik Komutanının kararı ile uzman erbaş olarak alınabilirler. Bunların uzman çavuşluğa yükselmelerinde lise mezunu olma şartı aranmaz."

2017 Uzman Çavuş ve Onbaşı Olma Şartları Nelerdir?
2017-uzman-cavus-olma-sartlari.jpg

Yayınlanan 6 Ocak 2017 tarihli KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile ilkokul mezunu uzman çavuş ve onbaşıların mesleğe alınmalarıyla ilgili gereken şartlar, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından açıklanmadı. 
Not: Açıklama yapıldığı andan itibaren haber sitemizden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Daha önceki şartları baz alacak olursak gereken şartlar şunlar;

- 01 Ocak itibarıyla 25 yaşını bitirmemiş olmak.

- Askerlik hizmetini tamamlamış veya yapıyor olmak.

- Askerlik hizmeti sona eren adaylar için, terhis tarihinden itibaren üç yıldan fazla süre geçmemiş olmak.

- Askerlik hizmeti devam eden adaylar için başvuru kılavuzunda belirtilen tarihten önce terhis olacak olmak.

Adaylar seçim aşaması sınavlarına geldiklerinde öncelikle başvuru evraklarının incelenmesi / kayıt kabul faaliyetleri yapılmaktadır. Burada yapılacak kontrollerde başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan veya evraklarının yanlış olduğu tespit edilen adayların işlemleri iptal edilmektedir.

Yazılı sınavda; sözel (Atatürkçülük ve inkılap tarihi, kompozisyon vb.) ve sayısal (temel matematik, dört işlem vb.) konulardan oluşan toplam beş soru sorulmaktadır. Yazılı sınav sonuçları mülakat esnasında değerlendirilmektedir. Yazılı sınavın baraj notu bulunmamaktadır.

Sağlık Muayenesi; Ön sağlık muayenesinde aşağıdaki hususlar aranır:
 

Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak (Göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu olmamak, şaşı ve renk körü olmamak),

Vücudun herhangi bir yerinde yanık, ameliyat, jilet ve cilt hastalığı vb. izler bulunmamak,

Yazlık kıyafet giyildiğinde; vücudun görünen yerlerinde 20 cm2’den büyük, görünmeyen yerlerinde 50 cm2’den büyük veya büyüklüğüne bakılmaksızın dini, siyasi, cinsellik ve şiddet içerikli dövme bulunmamak,

Ağız, ve diş yapısı ile sağlıkla ilgili diğer hususlarda, TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen ölçütlere uygun olmak,

Türkçeyi kusursuz konuşmak (Dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk, boğumlanma vb. olmamak),

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırları içinde olmak koşulları aranmaktadır.

Fiziki mülakat; Adaylar; mekik koşusu (veya 1500 m. koşu), mekik ve şınav branşlarından teste tabi tutulmaktadır. Fiziki yeterlilik testi standartları için www.kkk.tsk.tr internet adresinden "İnsan Kaynakları" bölümüne bakınız.

Adaylar, her bir branştan puan aldıkları takdirde bir sonraki aşamaya katılmaya hak kazanacaklar; bir veya daha fazla branştan puan alamadıkları takdirde başarısız sayılmaktadır.

Elenen adayların, elendikleri branş/branşlardan bir defa not yükseltme sınavına girme hakları bulunmaktadır.

Adayların FYT notu, her bir branştan aldıkları puanların toplamının branş sayısına bölünmesiyle elde edilmektedir.

Sözlü mülakat; Bu aşamada, görüşme yoluyla adayın konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranışlardaki denge, kendine güven gibi unsurlar gözlenerek elde edilen bilgiler değerlendirilmektedir.

Mülakat, kayıt kabul, yazılı sınav, ön sağlık ve FYT aşamasından sonra aynı gün uygulanacaktır. Mülakatta asgari geçer not 100 puan üzerinden 70’tir. Bunun altında not alan adaylar elenmiş sayılmaktadır.

2017 Uzman Çavuş Alım şartları nasıl belirleniyor?
Sınavların değerlendirilmesi 100 tam puan üzerinden yapılmaktadır. Bu puanın; % 30’unu yazılı sınav, % 40’ını mülakat ve % 30’unu FYT notu oluşturmaktadır.

 

 • Yorumlar 2
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  BUNLARA BAKTINIZ MI?
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Serhad Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05434080000 Faks : haber@acarhaber.com