Bakan'dan Ekonomide ikiz açık uyarısı

Bakan'dan Ekonomide ikiz açık uyarısı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün gerçekleştirilen 6. İstanbul Finans Zirvesi’nin (IFS) ikinci gününde bir konuşma yaptı.

Ekonomi Servisi 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün gerçekleştirilen 6. İstanbul Finans Zirvesi’nin (IFS) ikinci gününde bir konuşma yaptı. Konuşmasının ardından gerçekleştirilen özel mülakatta CNBC-e Genel Yayın Yönetmeni Servet Yıldırım ve salondaki konukların sorularını yanıtlayan Bakan Şimşek, son dönemde yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
Maliye politikasında Türkiye’nin güçlü bir duruşu olduğunu anlatan Bakan Şimşek, “Borç-milli gelir oranımız ve bütçe açığımız düşük. Bunlar doğrudur ama bunu doğru alanlara, doğru bir çerçevede yönlendirmemiz lazım. Bizim mutlaka enflasyonu düşük tek haneye, cari açığı çok daha yönetilebilir bir düzeye çekip, ikiz açığa asla ve asla tolerans göstermememiz lazım. Hiçbir hükümetin göstermemesi lazım, çünkü bu anlamda hiçbir kazanım kalıcı olmaz ve eninde sonunda faturayı millet öder” dedi.

EN ÖNEMLİ RİSK BU...
Konuşmasında geçen yıl düzenlenen IFS’de Türkiye’ye ilişkin çok farklı gelecek senaryolarının konuşulduğunu anımsatan Bakan Şimşek, Türkiye’nin ekonomisine ilişkin görünümün bu sene siyasi belirsizlik nedeniyle önemli ölçüde gölgelendiğini, ama uzun vadeye odaklanıldığında yatırımcıların yönünü bulmakta zorlanmayacağını söyledi. 
Bakan Şimşek, bütün olumsuzluklara rağmen yılın ilk yarısında Türkiye’nin bütçesinin fazla verdiğini, yılın ikinci yarısında bir miktar açığa dönüşmekle birlikte gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında güçlü duruş sergileyen kamu maliyesinin duruşunu uzun süreli siyasi belirsizliğin zayıflatabileceği uyarısında bulundu. Ekonomik açıdan en büyük tehditlerden birini “Siyasi istikrarsızlığın uzun süreli olup, bunun zamanla kamu maliyesinde tahribat yaratma potansiyeli” olarak açıklayan Şimşek, “Şu an en büyük risk budur. Çünkü bu zor konjonktürde ikiz açığı Türkiye tolere edemez. İkiz açık, Türkiye için yönetilmesi zor bir resim ortaya çıkartır. Siyasi istikrarsızlık, açık ve net olarak altını çizmek istiyorum ki, ikiz açığa bir davettir” diye konuştu. 

BÜTÇEYİ BİZ YAPACAĞIZ
Özelleştirme gelirlerine ilişkin bir soruyu cevaplandıran Bakan Şimşek, “Özelleştirmede arz kadar talep de önemli ama bu sene hedefleri tutturma konusunda sıkıntı yaşamayız. Bu yıl için heefleri tutturacağız. Gelecek sene için çok rahat 10 milyar TL’yi tutturabiliriz. Bunun 7.5 milyarı zaten bu yıldan gelecek” dedi. Orta Vadeli Program (OVP) çalışmalarının son hızıyla devam ettiğini de bildiren Şimşek, bu sene bütçeyi mevcut hükümetin yapacağını ve bütçeyi 17 Ekim’den önce parlamentoya sunacaklarını kaydetti. Şimşek ayrıca, Aralık ayında Meclis’in mutlaka geçici bütçe kanununu çıkarması gerektiğini uyarısı yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.