Kaçırılan 18 Türk İşçiyi Bırakın Emri Geldi!

Kaçırılan 18 Türk İşçiyi Bırakın Emri Geldi!

Irak Şiileri’nin dini lideri Ayetullah Ali Sistani, Bağdat'ta kaçırılan 18 Türk işçinin serbest bırakılmasını istedi.Sistani’nin yazılı açıklamasında, “Kaçırılan kişilerin serbest bırakılmasını ve bu tür eylemlerin sonlandırılmasını talep ediyoruz. ..

 Irak Şiileri’nin dini lideri Ayetullah Ali Sistani, Bağdat'ta kaçırılan 18 Türk işçinin serbest bırakılmasını istedi.

 

Sistani’nin yazılı açıklamasında, “Kaçırılan kişilerin serbest bırakılmasını ve bu tür eylemlerin sonlandırılmasını talep ediyoruz. Böyle eylemler Şiiler’i ve İslam’ı kötü gösteriyor” dedi.

 

Kendilerine Ölüm Mangaları adını veren Şii grup, Irak Spor Bakanlığı tarafından Türk firması Nurol İnşaat’a verilen stadyum ihalesinde çalışan işçi ve mühendisleri, 2 Eylül Çarşamba günü kaçırmıştı.

 

Kaçırılan 18 işçiye ilişkin ilk görüntü dün yayımlandı.

 

Sosyal medya üzerinden yayımlanan görüntüde hep bir arada oldukları görülen Türk işçiler isimlerini ve memleketlerini söylüyor. İşçilerin arkasındaki duvarda "Ölüm Timleri" ve "Lebbeyk ya Hüseyin" yazıları dikkati çekiyor.

Videodaki altyazıda Türkiye'yi hedef alan bazı taleplere yer veriliyor.

 

Şii milisler, işçilerin serbest bırakılmaları için şu şartları koştu:

 

“1-Silahlı kişilerin Türkiye’den Irak’a geçmesini engellemek

 

2-Kürdistan’daki çalıntı petrolün Türkiye toprağından geçmesini durdurmak,

 

3-Sizin milislerinize [Fetih Ordusu kastediliyor] Foa, Kefreyya, Nubbul ve Zehra bölgelerini kuşatmasını sona erdirmesi ve [Halep ve İdlib’deki Şii bölgelere] gereken yardımların ulaşmasına müsaade etmeleri talimatı vermek,

 

4-Erdoğan ve partisi bu talepleri yerine getirmediği takdirde Irak’taki Türkiye çıkarları ve temsilcileri en ağır şekilde zarar görecek.”

Irak’ın en önemli iki Şii otoritesi Ayetullahuzma Ali Sistani ve din adamı Mukteda es-Sadr, ülkede kaçırılan 18 Türk işçinin serbest bırakılması için çağrı yaptı.
Ülkedeki en büyük Şii otorite olan Ayetullahuzma Ali Sistani, 18 Türk işçinin kaçırılmasını şiddetle kınayarak, en kısa süre içerisinde serbest bırakılmaları çağrısında bulundu. 
Sistani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Önceki gün sosyal paylaşım sitelerinde, kaçırılan 18 Türk işçinin görüntüleri yayınladı. İşçileri kaçıranların İmam Hüseyin'e tabi olduklarını iddia edip böyle bir yaklaşım sergilediler. Görüntüde rehin alınan işçiler üzerinde siyasi talepte bulunuyorlar. İşçilerin tamamen suçsuz, bölgede meydana gelen gelişmeler ve trajik durumlarla ilişkilerinin olmadığına inanıyoruz. İşçilerin rehin alınmasının ahlak dışı olduğunu belirtip, yasa ve şeriat ile hiç bağdaşmadığını ifade ederek bu eylemi şiddetle kınıyoruz" ifadelerine yer verildi. 
Kaçırılan işçilerin en kısa süre içerisinde serbest bırakılması için çağrıda bulunan Sistani, "Bu işten derhal vazgeçilmesi gerekiyor çünkü, yapılan davranış hanif İslam dinini ve Ehli Beyt (Şii) mezhebini kötülüyor. Aynı zamanda devletin heybeti zedelenip, seçilmiş hükümetin ise zayıflatılmasına sebep olacaktır" 
Açıklamanın sonunda, Irak hükümeti ve ülkedeki tüm siyasi partilerin kaçırılan Türk işçilerin serbest bırakılması için emniyet güçlerine destek vermesi gerektiği dile getirildi. "Ülkedeki istikrar ve güveni bozacak tüm yasa dışı eylemlere karşı azami çabanın sarf edilmesi gerekiyor" ifade edildi. 
BİR ÇAĞRI DA SADR’DAN
Iraklı Şii din adamı Mukteda es-Sadr, 18 Türk işçisinin kaçırılmasını IŞİD'in yaptığı eylemlere benzeterek, işçilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. 
Sadr'ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Türk işçilerin kaçırılması suçtur. Böyle bir eylem insanlık ve İslami açıdan utanç verici bir davranıştır. Kaçırılma sebebi  ne olursa olsun siyasi, mali veya başka bir sebeple her kim tarafından yapılmışsa bizzat kendim, barış ve İslam severler adına, bırakılmasını talep ediyoruz" ifadelerine yer verildi. 
İşçilerin kaçırılma olayında İmam Hüseyin'in isminin kullanılmasının durumun daha da kötü bir hal almasına neden olduğunu vurgulayan Sadr, "Kaçırılan işçilerin arkasında "Lebeyke Ya Hüseyin ( Emrindeyiz Ya Hüseyin)” sloganının kullanılması işin diğer bir kötü tarafıdır. Bundan çok iyi emin olun ki,  İmam Hüseyin sizin bu yaptığınız bu kötü işleri inkar etmiştir” şeklinde konuştu. 
İşçileri kaçıranlara ağır sözlerle hitap eden Sadr, "Sizin yaptığınız bu eylem, IŞİD’in yaptığı pisliklere benziyor” dedi. 
İşçileri kaçıranlar ile teröristlere karşı savaş Haşdi Şabi (Halk Toplulukları) milislerinin karıştırılmaması gerektiğinin de altını çizen Sadr, "Daha öncede belirttiğimiz gibi, bu tip davranışlarda bulunan kişilerin, IŞİD ile bir kefede tutulması ve yalnız bırakılması gerekiyor. İmam Hüseyin hiçbir şekilde boyun kesilmesine ve suçsuz insanların kaçırılmasına razı olmamıştır" değerledirmesinde bulundu. 
Irak hükümetinin acilen rehin alınan işçilerin kurtarması gerektiğini belirten Sadr, bu konuda hükümete destek vermeye hazır olduklarını belirtti.  
Son olarak Sadr, komşu bir ülke olan Türkiye ile herhangi bir ihtilaf söz konusu olsa dahi, suçsuz ve ekmek parasını kazanmak için çalışmaya gelen işçilerin kaçırılmaması gerektiğini aktardı. 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.