Van'da Sağlıkçılardan PKK’ye sert tepki

Van'da Sağlıkçılardan PKK’ye sert tepki

PKK’nin son zamanlarda bölgede sağlıkçılara yönelik saldırılarının artması ve Şemdinli Devlet Hastanesi’ne yönelik yapılan bombalı saldırı ile ilgili kitlesel basın açıklaması yapan Vanlı sağlıkçılar PKK’ye sert tepki gösterdi.

PKK’nin son zamanlarda bölgede sağlıkçılara yönelik saldırılarının artması ve Şemdinli Devlet Hastanesi’ne yönelik yapılan bombalı saldırı ile ilgili kitlesel basın açıklaması yapan Vanlı sağlıkçılar PKK’ye sert tepki gösterdi.
 

Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi önünde yapılan kitlesel basın açıklamasına onlarca sağlık çalışanı katıldı.

 Sağlık çalışanları adına basın açıklamasını okuyan Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Cafer Alhan, “Haziran ayından bu yana tırmanışa geçen saldırılarda genç - yaşlı, çocuk - bebek demeden tüm halkımızı hedef alan eli kanlı terör örgütü, sağlık çalışanlarımıza, ambulanslarımıza ve hastanelerimize yönelik alçakça saldırılarına devam ediyor.” dedi.

“Saldırılarda en büyük mağduriyeti sağlık hizmeti alamayan halk yaşıyor”

3 sağlık çalışanının PKK’nin gerçekleştirdiği saldırıda hayatını kaybettiğini ifade eden Başhekim Cafer Alhan, “Aile Hekimimiz Dr. Abdullah Biroğul memleketi Diyarbakır’da, Sağlık Memurumuz Eyüp Ergen ve Ambulans Şoförü Şeyhmus Dursun memleketleri Şırnak’ta uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit edildiler. Onlarca çalışanımız alıkonuldu, ambulanslarımıza, hastanelerimize ateş edildi, sağlık hizmetleri aksatılmaya çalışıldı. Son olarak Hakkâri Şemdinli’deki Devlet Hastanemiz bombalı saldırı sonucunda neredeyse kullanılamaz hale getirildi. En büyük zararı Şemdinli’de bizlerden sağlık hizmet bekleyen halkımız gördü.” dedi.

“Bu saldırılar PKK’nin ne kadar insani değerlerden uzaklaştığının kanıtıdır”

Halkın en temel haklarından olan sağlık hakkının engellemesine yönelik çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle lanetlediklerini ifade eden Alhan, “Tek amaçları hayat kurtarmak, insanımızın sağlığına hizmet etmek olan çalışanlarımızın bu tür saldırılara maruz kalması asla kabul edilemez. Sağlık hizmetlerini engelleyerek devlet kurumlarını itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu saldırılar, en çok da bölge insanımıza zarar vermekte, onların en temel ve en doğal insani hakkı olan sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirmektedir. Çalışanlarımızın ve masum insanların hayatlarına kastedilerek gerçekleştirilen bu eylemler, terör örgütünün insani değerlerden ne kadar uzaklaştığının da kanıtı niteliğindedir.” ifadelerini kullandı.

Yapılan saldırın hiçbir dinde ve hiçbir kültürde yeri olmadığını hatırlatan Alhan, acizlik göstergesi bu saldırılar ve bu çağdışı anlayışın bu topraklarda kendine yer edinmeyeceğinin altını çizdi.

“Kardeşlik diyen gönüller ve şifa veren eller kazanacak”

Hastane çalışanlarına yönelik gereken tedbirlerin alındığını da sözlerine ekleyen Başhekim Cafer Alhan, “Hastanelerimizde çalışanlarımızın güvenliği için gereken tedbirler alınıyor, güvenlik güçlerimiz terör örgütüne yönelik operasyonlarına aralıksız devam ediyor. Ancak unutmayalım ki teröre karşı en büyük cevap, en büyük mücadeleyi birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, birbirimize sımsıkı kenetlenerek verebiliriz. Bizler tüm engellemelere rağmen; din, dil, ırk ayrımı gözetmeden insanımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu topraklarda binlerce yıldır kardeşçe yaşayan insanımızın sağlığını daha ileriye taşıma gayreti içinde olacağız. Terör değil kardeşlik diyen gönüller, şifa veren eller kazanacak.”  ifadelerini kullandı. (Murat Dalgın-İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.