Yılmaz Güney Filmleri, Dijital Ortamda

Yılmaz Güney Filmleri, Dijital Ortamda

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Yılmaz Güney ve eserlerine sahip çıktı. Dünyaca ünlü değer Yılmaz Güney' in tüm eser filmlerinin restore dilerek dijital ortama sunulduğu açıklandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Yılmaz Güney ve eserlerine sahip çıktı. Dünyaca ünlü değer Yılmaz Güney' in tüm eser filmlerinin restore dilerek dijital ortama sunulduğu açıklandı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema filmlerinin uluslararası standartlarda korunması ve restore edilmesi için iki yıldır önemli çalışmalar yürütüyor. Bakanlığın bu alandaki son adımı Yılmaz Güney’in 11 filmini dijital ortama aktarmak için çalışma başlatmak oldu. Bu gelişmeyi kamuoyuyla paylaşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Tarihi ve kültürel değerlerimizin yitip gitmemesi ve gelecek kuşaklara sağlıklı aktarılması için geniş bir perspektifle hareket ediyoruz” dedi.

“GÜNEY’İN MİRASÇILARI İLE YAPILAN GÖRÜŞMELER SONUCUNDA 11 FİLMİNİN DİJİTAL ORTAMA AKTARIMI BAŞLADI”
Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak belirledikleri yeni yol haritalarından birinin de sinema tarihimiz olduğunu anlatan Çelik, şunları kaydetti: "Tarihi ve kültürel değerlerimizin yitip gitmemesi ve gelecek kuşaklara sağlıklı aktarılması için geniş bir perspektifle hareket ettik. Biliyorsunuz, ulusal film arşivi oluşturmak üzere harekete geçerek, ‘Filmlerinizi getirin biz saklayalım!’ çağrısıyla yola çıkmıştık. Birçok filmin uygun koşullarda saklanmadığı için yok olduğunu tespit etmiştik. Türk sinema tarihinde iz bırakan, kültürel mirasımızın önemli öğelerinden olan filmleri tekrar kültürel yaşama katmak boynumuzun borcu olmuştu. Geleceğe ışık tutacak filmleri gerekli teknolojiye ve fiziksel şartlara sahip bir arşivde saklayarak bir önceki kuşağın veriminin yok olup gitmesine, bir sonraki kuşakların ise bu zenginliklerden mahrum kalmasına ‘dur’ demek istedik. Eserlerin uluslararası standartlara uygun biçimde depolanmasını ve korunmasını sağladık. Ayrıca mevcut filmlerin bir veri tabanı dâhilinde, elektronik ortamda takibine olanak veren RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) sistemini kurduk. Kültürel mirasımızın korunması adına sinema tarihimize ait çeşitli formatlardaki sinema eserlerinin Bakanlığımızca dijital ortama aktarılması işlemini ve restorasyon çalışmalarını başlattık. Bu doğrultuda teknik donanımımızı ve altyapımızı tamamladık, uzmanlarımıza bu çerçevede eğitim aldırdık. Bakanlığımız bünyesinde bir film restorasyon ekibi oluşturduk ve arşivimizde bulunan filmleri dijital ortama aktarma işlemlerine başladık. Bunlar bugüne dek kamuoyuyla zaman zaman paylaştıklarımız. Bugünün önemine gelince; çalışmaların sonuncusunu sinemamızın unutulmaz isimlerinden Yılmaz Güney filmleri için başlattık. Güney’in mirasçıları ile yapılan görüşmeler sonucunda 11 filminin 35 mm negatif kopyalarının dijital ortama aktarımı için kolları sıvadık ve sinemamızın ödüllü filmlerinden Umut'un bu ay restorasyonunu tamamladık. ‘Aç Kurtlar, Ağıt, Arkadaş, Düşman, Duvar, Endişe, Seyyit Han, Sürü, Umut, Yol ve Zavallılar’dan oluşan bir dizi bu.”

"UMUT'UN PRÖMİYERİ VENEDİK FİLM FESTİVALİNDE GÖSTERİLECEK"
“Restorasyonu tamamlanan ‘Umut’ filmi, dünyanın en eski ve önemli film festivallerinden birisi olan Venedik Film Festivali’nde gösterilecek” ifadesini kullanan Bakan Çelik, “Venedik Film Festivali’nde 2012 yılından itibaren özel bir bölüm olarak restore edilmiş filmlerin gösteriminin yapıldığı ‘Venedik Klasikleri’ bölümünde dünya prömiyerinin gerçekleştirilmesi için Bakanlığımızca yürütülen görüşmeler olumlu sonuçlandı. ‘Umut’, bu yıl 2-12 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 72. Venedik Film Festivali’nde 20 eserle birlikte seyirciyle buluşacak. Şunu hemen belirteyim; Yılmaz Güney’in senaristlik, yönetmenlik, yapımcılık ve başrol olmak üzere çoklu imzasını taşıyan ‘Umut’ birçok önemli ismi bir araya getirmiştir. Bu sanatçılarımızı burada bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.

“TEMMUZ AYI İTİBARIYLA SEKTÖRE DESTEK TUTARI 40,4 MİLYON TL”
1990-2004 yılları arasında sinema sektörüne desteğin 5,7 milyon dolar iken 2005-2014 yılları arasında bu rakamın 145,7 milyon dolara ulaştığını bildiren Çelik, sözlerini şöyle tgamamladı: “Sinemamızın 100’üncü yaşını kutladığı geçen yıl, desteklerde rekor kırdık, bir önceki yıla göre iki katına çıkardık, sinema sektörüne 38,7 milyon TL destek verdik. Bu yıl gerçekleştirilen Sinema Destekleme Kurulu toplantıları sonucunda; uzun metraj, kısa film, animasyon, belgesel ile senaryo diyalog ve araştırma geliştirme türlerinde toplam 258 projenin 27 milyon TL ile desteklenmesi kararlaştırılmıştı. Kültürel ve sanatsal etkinlik destekleri ile 2015 yılı Temmuz ayı itibarıyla toplam destek tutarı 40,4 milyon TL. Yani şu anda sinemaya verdiğimiz destek geçen yılı aşmış durumda. Görünen o ki, bu yılki destek miktarı geçen yılı katlayacak. Sinema sektörünün daha iyi noktalara gelmesi için desteklerimizi sürdüreceğiz.”  

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.