14 Kasım: Dünya Diyabet Günü

14 Kasım: Dünya Diyabet Günü

Mardin Halk Sağlığı Müdürü Uz Dr. Saffet Yavuz, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Ebeveynlere seslenen Yavuz, “Çocuklarımızı Diyabet ve obeziteden korumalıyız.” dedi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Mardin Halk Sağlığı Müdürü Uz. Dr. Saffet Yavuz, ebeveynlere çağrıda bulunarak, “Çocuklarımızı Diyabet ve obeziteden korumalıyız.” dedi.
 

Mardin Halk Sağlığı Müdürü Uz Dr. Saffet Yavuz, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Ebeveynlere seslenen Yavuz, “Çocuklarımızı Diyabet ve obeziteden korumalıyız.” dedi.

Her yedi kişiden birinin diyabetli olduğu ortaya çıkmıştır

Yavuz konuşmasının devamında, “Diyabet hastalığının görülme sıklığının obezitenin artışına paralel olarak hızla arttığı ve 20 yaş üzeri her yedi kişiden birinin diyabetli olduğu ortaya çıkmıştır.  Ülkemizde ve ilimizde diyabetli hasta sayısında önemli bir artıştan söz etmek mümkündür. Hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme ve obezitedeki (şişmanlık) artışın bu sonuca çok önemli katkısı olduğu bilinmektedir. Ülkemizde 1997-1998 yıllarında yapılan Türkiye Diyabet Epidemiyoloji (TURDEP-I) çalışması sonuçlarına göre tip 2 diyabet prevalansı yüzde 7.2, bozulmuş̧ glukoz toleransı (BGT) sıklığı ise yüzde 6.7 olarak bulunmuştur.  Zamanda yayımlanan TURDEP-II çalışmasında ise ülke genelinde 20 yaş üzerinde 26 bin 499 kişi incelenmiş̧ ve tip 2 diyabet sıklığının geçen yıllarda önemli derecede arttığı ve yüzde13.7’ye vardığı görülmüştür. Bakanlığımız tarafından daha önce hazırlanmış̧ olan ‘Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı 2010-2014’ ülkemizde diyabet ile ilişkili farkındalık çalışmaları için yol gösterici olmuş̧ ve başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Sağlık Bakanlığı 2013-2017 Stratejik Planı ve Türkiye Sağlıklım Beslenme ve Hareketli Hayat 2014-2017 Programı’nı destekleyecek olan Türkiye Diyabet Programı 2015-2020 şu anda uygulanmaktadır.” Dedi.

Ailelere uyarı

“Geleceğimizi korumak çocuklarımızı korumakla mümkündür.” diyen Yavuz, “Çocuklarımıza sağlıklı beslenme ve hareket etmeği öğretmeli bunun içinde yetişkinler olarak örnek olmalıyız. Ailede şeker hastası varsa mutlaka aile hekimimize başvurup şeker hastalığı ile ilgili tetkikleri yaptırmalıyız.” dedi.

Yavuz son olarak; Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle yarışma, etkinlik ve eğitimlerle farkındalık yaratmaya çalışmaları sözlerine ekledi.

14 Kasım: Dünya Diyabet Günü

1921 yılında insülini bularak diabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig'in doğum yıl dönümü anısına, her yıl 14 Kasım'da Dünya Diyabet Günü düzenlenerek, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 1991 yılından beri düzenlenen Dünya Diyabet Günü'ne dünyanın 125 ülkesinden, Uluslararası Diyabet Fedarasyonu üyesi 150'yi aşkın kuruluş katılmaktadır. Diyabetin sebepleri, belirtileri, tedavisi ve neden olabileceği organ tahribatları açısından halkı aydınlatmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ülkemizde diyabet ve diyabete bağlı gelişen sağlık problemleri önemli bir yer tutmaktadır. (M. Salih Keskin – İLKHA)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.