7. TOPLU SÖZLEŞME ÖNCESİ MEMUR-SEN KONFEDERASYONUNA ÇAĞRIMIZDIR.

7. TOPLU SÖZLEŞME ÖNCESİ MEMUR-SEN KONFEDERASYONUNA ÇAĞRIMIZDIR.

Sağlık Liyakat-Sen Genel Başkanı Mehmet Demirel ; "Memur Maaşların Belli Olacağı Toplu sözleşme öncesi Memur-sen konfederasyonuna çağrımızdır."

Sağlık Liyakat-Sen Genel Başkanı Mehmet Demirel'in açıklaması; Yetkili konfederasyon, tüm kamu çalışanlarını adına size bir soru sormak istiyorum. Allah rızası için söylüyorum, içinde bulunduğumuz Ramazan ayı hürmetine doğru cevap vermenizi istiyorum. Geçmişte yapmış olduğunuz 6 toplu sözleşmede hükümete rağmen kamu çalışanları adına aldığınız tek bir kazanım var mı? Varsa bunu söyler misiniz?

Hani önceki toplu sözleşme masasına oturduğunuz ve 40 dakika toplantı sonunda kamu çalışanları adına özlük ve sosyal konular başta olmak üzere 300-500 madde üzerinde kazanım sağladık dedikten sonra, son pazarlık masasına katılmadığınız için dönemin çalışma bakanı sizin uzlaşma sağlandı ve kazandık dediğiniz hiç bir maddeyi uzlaşma kuruluna sevk etmeyerek hükümetin dayattığı zam oranına hiç bir iyileştirme yapmadan geçtiği toplu sözleşmeden bahsediyorum. Özlük ve sosyal haklar bağlamında kamu çalışanları adına yüzlerce kazanım sağladık palavralarını geçin. Buna hiç bir kamu çalışanı bunlara inanmıyor. Kazanım işçi konfederasyonun yaptığı gibi taban aylık ek ödeme ve seyyanen zam üzerinde ısrarcı olmak ve hükümeti istediği noktaya getirmekle olur.

İşçi konfederasyonları, hükümetle yaptıkları toplu sözleşme pazarlıkları da 15.000 lira taban aylık ve ilk 6 ay için % 45'lik zam istediler.
Hükümet taban aylığına 11.500 lira ve %30'luk iyileştirme zammı teklif etti. Bunu kabul etmediler.
Hükümet ile yapılan ikinci toplantıda kamu işçilerine 12.000 lira taban aylık ve ilk 6 ay için %40 zam önerdi. Bunu da kabul etmediler. Her iki konfederasyon hükümetin ikinci teklifini başkanlar kurulu toplantısında değerlendireceklerini ifade ederek toplantıdan ayrıldılar.

Şimdi yetkili memur konfederasyonu genel başkanı ve bağlı sendikaların genel başkanları hükümet ile yapılan hangi toplu sözleşme masasında bu dirayeti göstermiştir. Kamu çalışanlarının bu yetkili memur konfederasyonundan müsbet manada bir beklentileri kalmamıştır.

Sayın Ali Yalçın beyin 7.toplu sözleşme öncesi hükümetten taleplerini inceledim. Ortada müşahhas elle tutulur gözle görülür bir talep yok. Tüm talepleri "cek, çak.." üzerine kurulu bundan önceki talepleri gibi algı yönetimi üzerine bina edilmiştir.

7. Kamu çalışanları adına yapılacak toplu sözleşme toplantısında bir madde ile oturun.
Talep edeceğiniz madde; " Hiç bir kamu çalışanı , kamuda çalışan işçinin taban aylık ve ek ödeme ve aldıkları seyyanen zammın altında olamaz."
Şeklinde bir talepte bulunursanız kamu çalışanlarının enflasyon karşısında ki kayıplarını telafi edebilirsiniz.

Yetkili Memur konfederasyonu'nun, kamu çalışanları adına bugüne kadar bir kazanımına şahit olamadık. Bunun takdirini tüm kamu çalışanlarına bırakıyorum. Saygılarımla...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.