Ahmet Türk Kobanê'yi Rojava'yı Biz İnşa Edecez

Ahmet Türk Kobanê'yi Rojava'yı Biz İnşa Edecez

Basın toplantısında konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, "Kim ne derse desin biz belediye ve halk olarak her zaman onların yanında olacağız. Kobanê'yi bir daha canlandırmak için hep beraber çalışacağız" dedi.

Basın toplantısında konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, "Kim ne derse desin biz belediye ve halk olarak her zaman onların yanında olacağız. Kobanê'yi bir daha canlandırmak için hep beraber çalışacağız" dedi.

DAİŞ çetelerinin aylar süren saldırılarıyla birlikte büyük bir bölümü yıkılan Kobanê'nin yeniden inşa çalışması "Kobanê birlikte savunuldu, birlikte inşa edilecek" şiarıRojava Koordinasyonu ile DBP'li belediyeler tarafından başlatıldı. Bu konuda başlatılan çalışmalar ve yapılacak çalışmalara ilişkin Mardin Rojava Koordinasyonu, Mardin Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclis toplantı salonunda basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya aralarında HDP Mardin Milletvekilleri Gülser Yıldırım, Enise Güneyli, DBP, HDP Mardin il örgütleri, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Ahmet Türk, Februniye Akyol Akay, DBP'li bölge belediye aş başkanları ve STK'ların bulunduğu Mardin Rojava Koordinasyon üyeleri katıldı.

Basın toplantısından önce bir araya gelmelerine ilişkin sözlü açıklamayı Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk yaptı. Konuşmasına birkaç gün önce Suruç'ta yaşanan katliam sonrası yaşamlarını yitiren 32 kişiye dikkat çekerek başlayan Türk, katliamı yapanları ve bu katliamı destekleyen kişileri kınadıklarını belirtti. Türk, katliamın sorumlularının yüzlerini tüm dünyaya göstermek için her zaman mücadele etmeye devam edeceklerinin altını çizerek "Hepimizin bildiği gibi başından beri Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bu IŞİD çeteleri ile ortak bir çalışma yürüttüklerine dair belgeleri ortaya koymuştuk. Ancak bugünde yapılan açıklamalara bakılırsa hala da IŞİD çetelerini aklamaya yönelik bir arayışın içinde olunduğunu görmekteyiz. Başbakan yardımcısı Bülent Arınç'ın saldırıya ilişkin yapmış olduğu açıklama bu çeteleri aklamaya yönelik açıklamalardır. Hepimiz de biliyoruz ki oraya giden yoldaşlarımız halkların kardeşliğini pekiştirmek, Rojava devriminin ve Kürt halkının yanında olduklarını göstermek için barış parkında toplanarak açıklama yapacaklardı. Fakat hazırlıkların yapıldığı bir sırada katliamla karşı karşıya kalmışlardır" dedi. Türk, yaşanan katliam saldırı ile birlikte suçlu savunma psikolojisinin öne çıktığını ifade ederek böylece hükümetin IŞİD çeteleri ile birlikte olduğunun açık bir şekilde ortaya çıktığını söyledi.

"Onlar halkların vicdanlarında mahkum edilmişlerdir"
Parti genel başkanlarının dün yapmış oldukları açıklamada da IŞİD çetelerinin nasıl rahat gezdiklerinin belgelerle ortaya serildiğini vurgulayan Türk, sözlerini "Hükümet ve bu ülkeyi yönetenler, halkımızın, Türkiye halklarının vicdanında mahkum edilmişlerdir. Onlar asla bu sorumluluktan, bu cinayetten kendilerini paklayamazlar, temizlenemeyeceklerdir. Onlar ne derlerse desinler, yandaş medyaları neyi getirirse getirsinler onlar halkların vicdanında sorumludurlar. Halkımızın vicdanlarında bu katliamın katillerinin yandaşları ile beraberdirler. Elbette Kobanê için el birliği ile beraber çalışmalar yapacak ve Rojava için çalışmalarımız devam edecektir " şeklinde sonlandırdı.

"Rojavanın bütün kantonlarına insani yardımda bulunmak için sorumluluk aldık"
Türk'ün konuşmasının ardından Nusaybin Belediyesi Eş Başkanı Sara Kaya, konuya ilişkin hazırlanan basın metnini okudu. Rojava Devrimi'nin halkların ortak mücadelesiyle Kobanê"Birlikte savunuldu, birlikte inşa edilecek" şiarı ile başlayan devrimci tutumun kenetlenmelerini güçlendirdiğini belirten Kaya, Kobanê'de yaratılan doğa katliamı, yıkım ve gençlerin vahşice katledilmesine öfkeli olduklarını söyledi. Kaya, Rojava Devrimi'nin PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın engin ön görüleri ile şekillendiğinin altını çizerek "19 Temmuz Rojava Devrimi, halkların mücadele devrimidir. Kadının yüceliş devrimidir. Yıllarca süren savaş, katliamlar ve talancı zihniyet Rojava da tarımın, hayvancılığın kısacası insanların yaşamının idame edebilecekleri tüm faktörlere saldırmış, yok etmeye çalışmıştır. Kültürel soykırıma tabi tutulmuşlardır. Sosyal yaşam tümüyle bitirilmiş her gün çocuklar oyun alanlarında, okullarda değil mezarlıklarda bu vahşi saldırının ortasında yaşamaktadırlar" dedi. DAİŞ çetelerinin saldırıları sonrasında Kobanê'nin yanı sıra civar köylerde de yaşama dair hiçbir emarenin olmadığını belirten Kaya, başta yıkılan bütün şehirlerin, kasabaların ve köylerin yeniden inşası için gerekli inşaat malzemesi, gıda, giyim ve günlük ihtiyaçların giderilmesi için çalışmalara başladıklarını aktardı. Kaya, tek bir canlı hayvanın bile bırakılmadığı köylere de dikkat çekerek "Köylerde yaşamın yeniden canlanması için tek bir canlı varlığın bırakılmadığı yere bizler Kurban Bayramı'na kadar halkımızın canlı hayvan bağışlarını gönderimini sağlayacağız. Bundan sonra Rojava için toplanacak olan tüm yardımlar ve çalışmalar koordinasyonumuzun üzerinden yürütülecektir. Mardin Rojava Koordinasyonu olarak başta Kobanê olmak üzere Rojava'nın bütün kantonlarına insani yardımlarda bulunmak üzere sorumluluk almış bulunmaktayız. Başka hiçbir kurum, kuruluş ve şahıslar üzerinden çalışma yürütülmeyecektir" ifadelerine yer verdi.

Açıklamanın ardından HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım'da, Suruç katliamına dikkat çekmek amacıyla kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında bunların planlı bir şekilde yapıldığının altını çizen Yıldırım, hiçbir gücün Kürt halkının mücadelesini bitiremeyeceğini ve barış için her zaman mücadele edeceklerini söyledi.

Yapılan açıklama ve konuşmaların ardından Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, basın mebsuplarının sorularını cevapladı. Basın mensuplarının Kobanê'nin yeni inşa alanının neresi olacağına ve inşa sürecinde ilişkin yapılacak psikolojik ile maddi yardımlara ilişkin kendisine yöneltilen soruya Türk, "Aslında uzun süreden beridir DBP'li büyükşehir ve diğer belediyelerimiz eski yıkılmış şehrin yeniden inşası konusunda Kobanê de bir temizlik çalışması başlatmışlardır. Ancak gelen ortak görüş şudur ki halklarımızın belleğinde kalması için Kobanê'nin merkezinin bir müzeye dönüştürülmesi de söz konusudur. Aynı şekilde Kobanê'nin etrafının da imara açılması konusunda çalışmalar da hemen hemen başlamış durumdadır. Zaten Suruç'a gelip Kobanê'ye geçmek isteyen o gençlerimizin amaçları da buydu. Tabiki bizler orda bina yaparak orayı inşa yapmış sayılmayız. Psikolojik ve ekonomik olarak dayanışmanın içinde olmamız lazım. Arkadaşlarımızın ifade ettiği gibi orada yüzlerce köyümüz var ama canlı bir hayvan bile bırakmadılar. şimdi bizler burayı canlandırmak için canlı hayvanından her türlü psikolojik ve tıbbi tedavi çalışması yapacağız. İnanıyoruz ki yapacağımız bütün çalışmalar bir bütün olarak Kobanê'nin ve Rojava'nın yeniden kalkışı anlamına geliyor" şeklinde cevap verdi. Türk, son olarak her zaman Rojava ve Kobanê halkının yanında olacaklarını, kimin ne dediğinin onlar için hiçbir önem arz etmediğini belirterek yapılacak çalışmalarda Türkiye'de ki STK'lar ile devrimci yoldaşlarından da yardım isteyeceklerini aktardı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.