Başbakan Davutoğlu : Bayramda Helalleşelim

Başbakan Davutoğlu : Bayramda Helalleşelim

Başbakan Davutoğlu Bayram dolasıyla yayınaldığı mesajda önemli deyimlerede yer verdi . Davutoğlu yayınladığı mesajda gelin helalleşelim , Ülkenize güvenin Başlıkları altında açıklamalarda bulundu

Başbakan Davutoğlu, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, "Her şeyden önce mübarek Ramazan sonrasında, mübarek bayramınızı tebrik ediyorum. Ailelerimize, çocuklarımıza, torunlarımıza, büyüklerimize bayram sevinci içinde nice günler temenni ediyorum. Allah Razamanımızı ve bayramımızı hayırlı vesilelere kılsın ve kardeşliğimizi daim eylesin" ifadelerini kullandı.

"Eskilerin güzel bir sözü vardı: hayırlar feth ola, şerler defola" diyen Davutoğlu, Ramazan'ın hayırları fethetme, bayramın ise fethedilen hayırların kutlandığı ayı olduğunu belirtti.

Ramazanın aynı zamanda şerleri defetme ayı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, mesajında, "Şerlere karşı, baskılara, zulümlere, açlıklara maruz olmuş kişilerin, kardeşlerimizin haletiruhiyesini anlama, empati yapma ayıdır. Bir ay boyunca bir muhasebe yaptık, Ramazan, aslında 3 aylarla birlikte başla yan bir manevi iklime hep beraber girdik, Recep, Şaban, Ramazan. Ve bir aylık Ramazan boyunca da muhasebemizle kendimizi, nefsimizi hesaba çektik. Nasıl bir dünyada yaşadığımızı, nasıl bir dünya kurmamız gerektiğini hep birlikte tefekkür ettik. Çok acılı şartlarda yaşayan kardeşlerimizin acılarını anlamaya çalıştık. Yiyecek ekmeği olmayanların, içecek suyu olmayanların hallerini orucumuz ile anlamaya çalıştık. Her iftarda bir buluşma vardı, nimet ile bedenin buluşması kadar ruhların buluşması da. Şöyle etrafımıza bir bakınız, Türkiye'de bir ay içinde coşkuyla iftar sofralarına otururken, çevre komşu ülkelerde, Suriye'de iç çatışmalar sebebiyle, Irak'ta kardeş kavgaları sebebiyle, Yunanistan'da ekonomik krizler sebebiyle bizim sahip olduğumuz imkanlara sahip olmayan birçok çevre ve dost ülke vatandaşlarının, insanların, komşularımızın hallerini bir kez daha düşünme imkanı verdi Ramazan" ifadelerine yer verdi.

"BAYRAMA KAVUŞUYORUZ"
Ramazan paylaşma imkanı verdiğini belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Eminim birçoğunuz şimdiye kadar fitrelerinizi ödediniz, zekatlarınızı hesap ettiniz, fakirleri sevindirdiniz, sofralarınızı açtınız, gönüllerinizi açtınız. Buradan ülkemin her köşesindeki fitre veren, zekat veren, fakirlere, muhtaçlara yardım eli uzatan vatandaşlarıma, kardeşlerimize teşekkürü bir borç buluyorum. Onların yardımları sadece bir insanın diğer insana yardımı değil, bir milletin ortak dayanışma ruhudur. Bir toplumun birarada kalmasını sağlayan en temel dayanak noktalarından biri bu dayanışma ruhudur. Depremler gördük biz, savaşlar gördük, acılar gördük, bu millet büyük sınavlardan, büyük imtihanlardan geçti, dayanışma ruhuyla, bilinciyle ayakta kaldı. İşte Ramazan boyunca da gün boyu herhangi bir şey yemememiz, bazı ihtiyaçlarımızdan kendimizi uzak tutmamız, aslında sıradan bir mahrumiyet yolculuğu değildi, başkalarının hallerini tefekkür etmek ve aynı zamanda derinleşme yolculuğuydu. Şimdi bayrama kavuşuyoruz, Ramazan'daki tefekkürümüzün ve yaptığımız ibadetlerin semerelerini görme günüdür bayramlar. Bayramınızı tebrik ediyorum. Bayramlarımız hep güzel günlerin, güzel olayların habercisi olsun diliyorum. Buradan yaşlılarımıza hitap etmek istiyorum; belki bugün arife günü yoğunlukla birçok yakınlarınız gelemeyebilir, ama yarın eminim torunlarınız, çocuklarınızla çok şen günler yaşayacaksınız. Allah size uzun ömürler ve sağlıklı ömürler versin."

"YAŞLILARIMIZIN ELLERİNİ TEK TEK ÖPÜYORUM"
"Özellikle Darülaceze başta olmak üzere değişik huzurevlerinde kalan yaşlılarınmızın tek tek ellerini öpüyorum" diyen Davutoğlu, "Onları ziyaret bizim boynumuzun borcudur. Gençlerimize çağrıda bulunuyorum, sadece kendi annelerinizi, babalarını, dedelerinizi, babaannelerinizi, anneannelerinizi değil, çevrenizdeki bütün yaşlıların ellerini öpün. Bana bir selam veren olmayacak mı diyen kim varsa, gidin ona selam verin, onları ziyaret edin, onların tecrübelerinden, alınlarındaki kırışıklarda birikmiş o derin yorgunluktan ders almaya çalışın. Ve bilin ki, eğer o yaşlılarımızın yaptığı fedakarlıklar olmasaydı bizler bugün özgür bir Türkiye'de huzur ve başı dik bir şekilde yaşıyor olamayabilirdik. Eğer onların sabırla, sebatla, alın teriyle ürettiği bir Türkiye olmamış olsaydı, belki bugün biz başka ülkelerdeki ekonomik krizler gibi krizlerle karşı karşıya kalabilirdik" açıklamasında bulundu.
Davutoğlu, bu topraklara alın terini döken her emekçinin, aşkını veren her sanatçının, bu topraklar için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır Mehmetçiklerin, bu topraklarda kendisini geleceğe hazırlayan bütün gençlerin bayramını kutladı.

"HEP BERABER SELAMLAŞALIM VE HELALLEŞELİM"
"Bayramı bir vesile olarak görüp gelin hep beraber selamlaşalım ve helalleşelim" diyen Davutoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Selamlaşalım; komşularımızla selamlaşalım, yolda gördüklerimizle selamlaşalım, küs olduklarımızla selamlaşalım, varsa farklı düşünceler taşıyanlar, özellikle onlarla selamlaşalım. Selamlaşan iki insan birbirine barış temennisinde bulunur, huzur temennisinde bulunur. Bugün ülkemizin her bir köşesinde yaşayan 78 milyon kardeşimiz birbirine selam verdiği zaman bu milletin fertleri arasına ihtilaf, fitne, çatışma giremeyecektir. Hakkıyla ve hakkını vererek selamlaşalım. Hakkıyla ve hakkını vererek helalleşelim. Herkesin insan onuru içinde yaşadığı güzel bir ülkenin vatandaşları olarak, varsa hukuklarımız hep beraber bunları birbirimize helal edelim. Türkiye'de tekrar çatışma ortamı gerçekleştirmek isteyenler, kardeşle kardeş arasına ihtilaf sokmak isteyenlere karşı selamlaşmayla, helalleşmeyle bütün bir milleti kenetleyelim."
Bu yılki Ramazan Bayramı'nın önemine dikkat çeken Davutoğlu, "Çünkü çevremizdeki bu ateş çemberinin içinde Türkiye'nin bütün bu ateş çemberinden sağ salim, güçlü bir ülke olarak çıkabilmesi için vatandaşlarımızın, sizlerin birbirleriyle kenetlenmesi lazım. Ailemizi bütün kılalım, aile içinde şiddete izin vermeyelim. Bayram bilinciyle bütün kadınlarımıza sadece muhabbetle, sadece şefkatle, sadece insan onuru içinde bakalım. Komşularımızla ilişkilerimizi tanzim edelim. Şehrimizi hep beraber daha da güzelleştirelim. Köylerimize, kasabalarımıza sahip çıkalım ve bütün ülkeye sahip çıkalım" dedi.

"ÜLKENİZE GÜVENİN"
Davutoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Emin olunuz, bizler hep beraber bu bayrama yürürken, devlet adamları olarak hepimiz bu sorumluluğu da hissederek Türkiye güzel bir gelecek hazırlamanın çabası içindeyiz. 7 Haziran seçimlerini barış ortamı içinde yapmış olmanın gururunu taşıyoruz. Şimdi onun gereğini yaparak inşallah ülkemizde, ülkemizi 2023'e taşıyacak güçlü bir hükümeti oluşturmanın çabası içindeyiz. Sizler bayramınızı müsterih bir şekilde ve mutlu bir şekilde kutlayın. Ülkenize güvenin, bu ülkenin potansiyeline, bu ülkenin dayandığı değerlere güvenin, ama en önemlisi kendinize güvenin ve sizinle birlikte yürüyen bütün kardeşlerimize tam bir güven hissi içinde olun.

Yurt dışındaki, Orta Asya'daki, Balkanlar'daki, Ortadoğu'daki, Afrika'daki kardeşlerime de sesleniyorum: Türkiye'ye güven duysunlar, Türkiye'de onlar için yürekleri çarpan 78 milyon var. Yükselen bir ülke olarak Türkiye'nin vatandaşları olma onurunu hep beraber yaşayalım.

Allah nice bayramlara bizi eriştirsin ki o bayramlar sadece bizlerin değil, bütün insanlığın gerçek anlamda barış ve huzur içinde yaşadığı bayramlar olsun. Nice Ramazan'larda inşallah beraber olalım. Bundan sonra da şimdiye kadar olduğu gibi bu topraklarda Ramazan'lar büyük bir manevi derinlik içinde, bayramlar büyük bir muhabbet coşkusu içinde kullanacak. Allah muhabbetimizi, huzurumuzu daim eylesin. Mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor, bütün vatandaşlarımıza huzurlu bir gelecek duasında, niyazında bulunuyorum."  

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.