Abdullah LEBLEBİCİ

Abdullah LEBLEBİCİ

Eti Alüminyum Konya’ nın yüz akı olmaya devam ediyor

Türkiye sanayisinde gelenek haline gelen ve sıralaması her yıl merakla beklenen İSO 500 listesi geçtiğimiz günlerde açıklandı.

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında bu yıl Konya’ dan 7 firma yer aldı.

Türkiye’nin sanayi devleri arasında bu yıl Konya Şeker 64., Eti Alüminyum 114. AYD Otomotiv 184., Panagro Tarım 237., Enka Süt 426., Ova Un Fabrikası 483. ve Tümosan Motor 493. sırada yer aldı.

2005 yılında özelleştirilerek Cengiz Holding bünyesine katılan Eti Alüminyum aradan geçen 17 yılda 600 milyon doların üzerinde modernizasyon yatırımı yapması beraberinde başarıyı da getiriyor.

Eti Alüminyum Konya Şeker den sonra sıralamada ikinci sırada yer alarak Konya’ nın yüz akı olmaya devam etti.

Bilindiği üzere Seydişehir Eti Alüminyum tesisleri Türkiye’nin hatta bölgenin tek entegre alüminyum tesisi konumunda.

Yeni yatırımlarla birlikte kimya, savunma, uçak ve otomotiv sanayiinde kullanılan yeni ürünler geliştirilerek dünya pazarlarının yolu açıldı ve 75’ in üzerinde ülkeye ihracat yaparak adından söz ettirmeyi başardı.

Eti Alüminyum bünyesinde yaptığı modernizasyon çalışmaları ile hem büyümesini sağlıyor hem de Ülkeye, kente ve şirkete geri dönüşüm sağlıyor.

Bu da beraberinde haklı olarak Türkiye’ nin en güçlü firmaları arasında yer almasını sağlıyor.

Yıllardır Türkiye’nin en prestijli ekonomik listesi İSO 500’de her yıl yer almayı başaran Eti Alüminyum bu yıl 114. Sırada yer aldı.

İHTİYACIN YÜZDE 9 ’İNİ KARŞILIYOR

Türkiye’ nin yıllık direkt iç tüketim ihtiyacı 900 bin ton alüminyum olduğu göz ününe alınırsa Seydişehir Eti 60 bin ton olan kurulu kapasitesini yaptığı yenileme çalışmaları ile 85 bin tonun üzerine çıkarmayı başardı.

Bu üretim artışı ile ülke ihtiyacının %9 nu Seydişehir Eti Alüminyum Entegre Tesisleri karşılıyor.

75 ÜLKEYE İHRACAT

Seydişehir Eti Alüminyum Tesislerinde yılda yaklaşık 300 milyon dolarlık üretim yapılıyor.

Böylece 300 milyon dolarlık ithalatın önü kesilerek gayri safi milli hasılaya ciddi anlamda katkı sağlanıyor.

Diğer yandan, Eti Alüminyum, özelleştirildikten sonra yaptığı yatırımlarla ürün kalitesi ve ürün çeşitliliğini de artırdı, bunun sonucu olarak da kaliteli ürünleri aranır hale geldi ve bugün itibari ile 75 ülkeye ihracat yapar konuma geldi.

Böyle güzide bir tesisin Seydişehir’de bulunmasını, yaptığı üretimi, sağladığı istihdamı her geçen yıl artırarak devam ettirmesini oldukça önemsiyorum.

Bu konuda özellikle Cengiz ailesine, Eti Alüminyum yönetici ve çalışanlarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Sürekli olarak ifade ediyorum, Eti Alüminyum varsa Seydişehir de vardır.

Şunu da ifade edeyim, Eti Alüminyum’ dan yeterince faydalandığımızı söyleyemem. Bu konuda idarecilerimizin, Siyasilerin, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Sendikaların, Derneklerin daha duyarlı olması Seydişehir’ in menfaatine olacaktır.

İSO 500 sıralamasında Konya da ikinci, Ülke genelinde de 114. Sırada yer almayı başaran Cengiz Holding bünyesindeki Eti Alüminyum yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyorum.

Eti Alüminyumun Konya’ nın yüz akı olmaya devam ettiğini de belirtmek istiyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.