iOS9 Nasıl İndirilir? iOS 9 Hangi Cihazlarda Güncellenebilecek?

iOS9 Nasıl İndirilir? iOS 9 Hangi Cihazlarda Güncellenebilecek?

Apple kullanıcılarının heyecanla bekledikleri iOS 9 yayınlandı. iOS 9 işletim sistemi ile pek çok yeni özellik geliyor. iOS 9 Hangi Cihazlarda Güncellenebilecek? İOS 9 ile gelen yenilikler neler? iOS9 Nasıl İndirilir? Apple WatchOS 2 Güncellemesi iptal..

Apple kullanıcılarının heyecanla bekledikleri iOS 9 yayınlandı. iOS 9 işletim sistemi ile pek çok yeni özellik geliyor. iOS 9 Hangi Cihazlarda Güncellenebilecek? İOS 9 ile gelen yenilikler neler? iOS9 Nasıl İndirilir? Apple WatchOS 2 Güncellemesi iptal mi oldu? iOS 9'un Boyutu Ne Kadar Olacak? iOS 9 ve iOS 9 ile ilgili tüm merak edilen detaylar haberimizde!

iOS 9 Hangi Cihazlara Güncelleme Olarak Sunulacak?

Bildiğiniz gibi Apple'ın her yeni sürüm güncellemesinde bir önceki sürümü alan en eski cihazdan vazgeçer. Örnek vermek gerekirse iOS 7'yi alan iPhone 4, iOS 8'i alamamıştı. Buradan hareketle iOS 9'un iPhone 5 ve sonrasına dağıtılması, yani iPhone 4S modelinin bu güncellemeyi almayacağını söyleyebiliriz. Fakat durum öyle olmayacak.

Sizlere daha önce buradan duyurduğumuz haberimizde de bahsettiğimiz gibi iOS 9 güncellemesiiPhone 4S kullanıcılarına da sunulacak. iPad'de ise iPad 2, iPad Mini ve sonrasına destek verecek. iPod'da ise 5. jenerason iPod modelleri ve sonrasına gelecek. Tam liste olarak verecek olursak eğer;

iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus (hali hazırda iOS 9 ile gelecekler), iPad 2, iPad 3. ve 4. nesil, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2 ve iPad mini 3, ayrıca iPod Touch 5. nesil de iOS 9'a kavuşacak cihazlar arasında olacak.

ios-9-ile-gelen-yenilikler-neler-ios9-nasil-indirilir-ios-9-hangi-cihazlarda-guncellenebilecek-7.png

iOS9 NASIL İNDİRİLİR?

iOS 9 nasıl indirilir diye düşünüyorsanız, bunun için Apple cihazınızın ayarlar bölümüne girin. Burada‘Genel’ ayarları seçin ve ‘Yazılım güncelleme’ butonuna basın. Karşınıza gelecek ‘İndir ve yükle’ seçeneğini kullanarak iOS 9 yüklemeye başlayabilirsiniz.

Yeni işletim sistemi indikten sonra otomatik olarak yüklenmeye başlayacak. Ancak telefonunuzun şarja takılı veya yüzde 50’den fazla şarjı olması gerekiyor. Bunları da yaparak iOS 9’a kavuşabilirsiniz.
 

Tasarım açısından çok yenilenmeyen iOS 9, buna karşın yeni özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

iOS 9’un  özellikleri

Siri’ye daha fazla akıl: Hatırlatma özelliği sayesinde kullanıcıların unutmak istemediği etkinlikler Siri’ye söylenecek ve Siri bunları tanıtacak. Yeni Siri kullanıcılara tavsiyelerde de bulunacak.
Bilinmeyen numaraya son: iOS 9 kullanıcılarını bilinmeyen numaralar aradığında, işletim sistemi otomatik olarak saniyeden kısa bir sürede internetten bir araştırma yapacak. Apple içerisinde bu numara kayıtlı ise bilinmeyen numaranın altına ‘olabilir’ yazısıyla beraber numaranın sahibi ekranda görünecek.
Şarja 3 saatlik çözüm: Apple, iOS 9 ile batarya azaldığında kullanılacak yeni özellikle kullanıcıların bataryalarının ömrünü 3 saate kadar uzatabilmesi mümkün olacak.
‘Haberler’ uygulaması: Haber kaynaklarındaki tüm içerikler tek bir uygulamada toplanacak. Kullanıcılar, seçtikleri ilgi alanları ve haber kaynaklarında yer alan içeriklere bu uygulama üzerinden ulaşabilecek.

ios-9-ile-gelen-yenilikler-neler-ios9-nasil-indirilir-ios-9-hangi-cihazlarda-guncellenebilecek.jpg
iPad ekranları bölünecek: iOS 9 ile iPad’lere geliştirilmiş klavye ve çoklu ekran özelliği gelecek. Özel kısa yollara sahip bir klavyeye sahip olacak yeni iPad işletim sisteminde fiziksel klavye ile yapılanların hepsi iPad’in dokunmatik ekranında yapılabilecek. Buna ek olarak iPad’te çoklu uygulamalar daha rahat kullanılabilecek.
Toplu ulaşıma Apple desteği: iOS 9 ile haritalar uygulamasına toplu taşıma bilgisi (Transit View) özelliği geldi. Kullanıcılar toplu ulaşım araçlarının ne zaman geleceğini veya aktarmaların nasıl yapılabileceğini, bu Apple harita uygulaması üzerinden takip edebilecek.
Çizimle de not alınabilecek: Apple not alma uygulamasını da iOS 9 ile yenileyecek. Yeni uygulamada fotoğraf eklemek veya çizim yapabilmek mümkün.
İçilen suyu bile ölçecek: Apple iOS 9’da HealtKit sağlık uygulamasını da yenilendi. Apple Watch veya diğer sağlık ekipmanlarıyla yapılacak ölçümlerle içilen suyun miktarı bile buradan görüntülenebilecek.

Apple WatchOS 2 Güncellemesine İptali

Apple’ın akıllı saatleri için watchOS 2 işletim sistemi güncellemesi iptal oldu.Güncellemenin iptal olma sebebi ise kapatılamayan bir sistem hatası.

TechCrunch‘a açıklama yapan bir Apple yetkilisi sistem açığını kapatabilmeyi umduklarını ancak sorunu çözmelerinin tahminlerinden uzun sürdüğünü iletiyor. Sistem hatası giderilmiş güncellemenin ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil ancak yine yapılan açıklamaya göre kısa bir süre içerisinde yayınlanması bekleniyor.

ios-9-ile-gelen-yenilikler-neler-ios9-nasil-indirilir-ios-9-hangi-cihazlarda-guncellenebilecek2.jpg


 iOS 9'un Boyutu Ne Kadar Olacak?

iPhone, iPad ve iPod kullanıcılarının yeni güncelleme hevesini baltalayan bir diğer etmen ise güncellemenin boyutu ve gerekli boş alan konusu olmakta. Özellikle 8 ve 16GB iPhone modelini kullananların yaşadığı bu sıkıntı anında yeni sürümü kullanabilmek için gigabayt gigabayt yedeklemeler yapmak zorunda kalabiliyorsunuz.

iOS 8'in en yüksek olarak 4.6GB'a varan boş yer isteği ile can sıkar hale gelen bu durum iOS 9 ile kırılıyor. 1.3GB boş yer isteyen iOS 9 özellikle 16GB versiyon kullanıcılarını sevindirecek.

Şimdiye kadar teknik detaylar yerine hazırlık aşaması diyebileceğimiz bilgileri sizler ile paylaştık. Sıra geldi iOS 9'un bizlere sunacağı yeniliklere. Bakalım WWDC'de ve iPhone 6S lanmanında anlatılanlara göre iOS 9 bizlere neler sunacakmış;

 iOS 9'un Performansı, Arayüzü ve Stabilitesi Nasıl Olacak?

Açılışımızı bir işletim sisteminin en önemli detayı ile başlayalım. Sonuçta ne kadar özellik sunarsa sunsun, o sistem stabil ve performanslı değilse pek de bir işe yaramayacaktır.

Bu konuda ise iPhone 4S'e ve iPad 2'ye dahi gelecek olmasından özellikle iPhone 5 ve sonrasında stabil çalışabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak iOS 8'de iPhone 4S kullanıcılarının yaşadıkları sorunlar iOS 9'da tekrarlayabilir. Fakat iOS 8 ile ders aldığını düşündüğüm Apple, iOS 9'u iPhone 4S ile dahi stabil çalıştırabilecektir. Ancak beta test kullanıcılarında iPhone 4S ile deneyenlere göre bir kısım iOS 8'den daha iyi performans gösterdiğini söylüyorlar.ios-9-ile-gelen-yenilikler-neler-ios9-nasil-indirilir-ios-9-hangi-cihazlarda-guncellenebilecek10.jpg


3D Touch ve Apple Pencil Desteği

WWDC'de hiç görmediğimiz ancak iPhone 6S'e gelen "3D Touch" adındaki geliştirilmiş Force Touch diyebileceğimiz özellik ve iPad Pro'nun tanıtımı ile ortaya çıkan "Apple Pencil" ile iOS 9'un da marifetleri arttı.

3D Touch ile aslında bir nevi Windows'taki "sağ tık" olayı gelmiş diyebiliriz. Örneğin Fotoğrafuygulamasının ikonuna biraz bastırdığınızda "Selfie Çek", "Video Kaydet" "Slow-Mo Çek" "Fotoğraf Çek" gibi kısayollar hemen ikonun üzerinden popup gibi eklenmiş. Sadece Apple'ın kendi uygulamarında değil, aynı zamanda Instagram ve Facebook gibi sık kullanacağınız uygulamalara da gelen bu kolaylıklar ile 5-6sn bile olsa zaman kazabileceksiniz. Özellikle fotoğrafta ilk seçeneğin "Özçekim" olması da bir an yakalayıp hızlıca çekim yapmak isteyenler için bire bir olacak.

Bunun yanı sıra iPad Pro için çıkan Apple Pencil stylus kalemi ile de tam uyumlu çalışacak olan iOS 9'da aynı zamanda kalem desteği de gelmiş olacağını söyleyebiliriz. Büyük detaylar verilmese deAndroid tarafında bilindik, SPen gibi bir kullanım sağlayacak olan Apple Pencil, ayrıca 3D Touch uyumu ile de daha farklı işlevler kazanabilir. Bunu incelemelerde daha iyi anlayacağız.

HomeKit

Sizlere ilk olarak buradan bahsettiğimiz ve iOS 9 ile gelecek HomeKit uygulaması ile evinizdekiakıllı ev aletlerini ve garaj kapıları gibi kapıların kontrolü sağlanacak.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen WWDC'de tanıtılan, wireless bağlantı desteği sayesinde iPhone ve iPad cihazları kullanılarak WiFi destekli garaj kapıları, akıllı termostatlar, akıllı kapı kilit sistemleri ve akıllı aydınlatma sistemlerinin kontrol edilebileceğinden bahsetmişti.

Bu özellik iOS 9 ile geliyor ve Siri ve HomeKit uygulamasını kullanarak iOS’lu cihazlardan evlerinin parçalarını kontrol edebilecek.


Apple Maps Transit Özelliği


iOS 9 ile beraber gelecek bir yeni özellik ise Apple Maps için geliyor. Bu da transit özelliği olacak.

Transit özelliği ile Apple Maps üzerinden toplu taşıma araçlarının bilgilerinin de eklenmesi şeklinde açıklayabiliriz. Bu bilgi size arayacağınız sefere ait durak ve yol bilgisi şeklinde olacak. Ayrıca sefer saati vb bilgilerinin de eklenen Transit Map'i hem normal görüntü hem de uydu görüntüsü olarak görebileceksiniz.

Bu bilgiler de toplandığı için Apple Maps üzerinden bir yol planı yaptığınızda size bu hatları kullanmanızı tavsiye edecek olan Apple, böylelikle bilmediğiniz bir şehirde gitmeniz gereken yere yol sormak, hangi otobüse, metroya, trene bineceğinizi öğrenmek yerine direkt olarak Apple Maps'ten yardım alabileceksiniz. 

Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse örneğin İngiltere, Londra'da Wembley stadında bir Şampiyonlar Ligi deplasman maçına gidiyorsunuz. Ancak Londra'ya ilk defa gittiğiniz için şehir hakkında maalesef bir şey bilmiyorsunuz. Fakat elinizde iOS 9 yüklü bir iPhone varsa işiniz çok kolay olacak. Çünkü indiğiniz havaalanından Wembley stadına nasıl gideceğinizi, hangi metro noktasından girerek nerede bir otobüs aktarması yapmanız gerektiği gibi detalı bilgiler verilecek. Sadece bu kadar da değil. Çünkü bahsettiğimiz metro, otobüs vb toplu taşıma araçlarının geliş gidiş saatleri gibi bilgiler de bulunacak.

Fakat bu özellik büyük ihtimalle ilk olarak Amerika, İngiltere ve Avustralya'da geçerli olacak. Ülkemizde de bu durum yaşanır mı bilemiyorum. Olduğu zaman sadece İstanbul'da olacaktır tabii. Ama bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

 Siri

Siri konusunda da gelişmeler gelecek. Bu ise ilk açıdan burada bahsettiğimiz gibi tasarımsal yenilik olacak. Siyah-beyaz tasarım yerine daha renkli olacak olan Siri aynı zamanda hem Apple Watch konusunda hem de direkt olarak iPhone kullanımında gelişmeler alacak.

%40'lık bir hız ve performans artışı gösterecek olan Siri, artık daha akıllı ve sizi daha iyi tanıyan bir sesli asistan olacak. Yapacağınız aramalarda tam istediğinizi verecek olan Siri'de aynı zamanda konum desteğiyle evinize geldiğinizi, arabanıza bindiğinizi gibi detayları da anlayabilecek. Böylelikle "Eve gittiğimde çamaşırlarımı yıkamam gerektiğini hatırlat" dediğiniz zaman bunu not edecek olan Siri, siz eve girdiğinizde çamaşır makinenizi çalıştırmanız gerektiğini bildirecek.

Ayrıca trafik bilgilerini de size aktarabilecek olan Siri, bir toplantıya gitmeden önce evinizden saat kaçta çıkmanız gerektiğini trafik durumuna göre size aktarabilecek. Bunun yanı sıra eğer telefonunuzdaki kişi listenizde olmayan biri sizi ararsa bu kişiyi sizin için postalarınızdan ve mesajlarınızdan araştırarak kim olduğu hakkında tahmin yürütebilecek olan Siri bunu sizi arayan numaranın altına "Hakan Topdelen olabilir" gibi tahmin ile size aktarabilecek.

 Apple Music

iOS 9 ile gelecek ve gündemde olan öncü yeniliklerden biri ise Apple'ın müzik uygulaması olacak. Şu anda birçok kişi için kullanımda olan Apple Music adını alacak bu yeni uygulama daha iyi bir kullanım arayüzü sağlayacak.

Yani Spotify ve Deezer benzeri bir kullanım içerecek olan Apple Music, iTunes platformunu daha detaylı bir şekilde sunacak, videolar, çalma listeleri ve pek çok yeniliği de kullanıcılarına getirerek en büyük çağtaki yeniliği olacak. En büyük olay ise şüphesiz Apple Music ile gelecek olan, Apple'a ait 7/24 dünya genelinde yayın yapacak radyo.

Şu anda ülkemizde maalesef kullanılamayan Apple Music'in bir ihtimalle bugün, yani 16 Eylül'deki iOS 9'un dağıtılması ile ülkemizde de görebiliriz.

Apple News Haberler Uygulaması

Apple'ın iOS 9 ile getireceği yeniliklerden biri ise Apple Haberler uygulaması olacak. Bu uygulama ile Flipboard, Bundle ya da HTC'deki Blink Feed benzeri bir sistem sunacak. 

Spor, Bilim, Teknoloji gibi kategorilere bölünecek bu Haberler servisinde ilginize göre seçimler yaparak ilgi alanınıza göre takip yapabileceksiniz.

Ayrıca hoşunuza giden bir haberi o sırada okuyamayacaksanız "Daha Sonra Oku" seçeneğini seçerek o haberin kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra da istediğiniz yerde kaydettiğiniz haberi okuyabileceksiniz.

İşin kötü tarafı ise Apple News özelliği şu anda sadece Amerika, İngiltere ve Avustralya'da geçerli olacak.

Yeni Spotlight

Apple'ın iOS'te bulunan Spotlight’ta artık uygulama entegrasyonu da olacak. Yani Facebook, Twittergibi sosyal medya ağları gibi uygulamalarda paylaşımlarınızı Spotlight üzerinden yapabileceksiniz. "Direct Link" özelliği adı verilen bu sistemde bu sadece sosyal medya uygulamaları dahil olmayacak. Örneğin yemek tarifleri ile ilgili bir arama yaptıysanız bunun ile ilgili bir uygulamanız varsa eğer direkt olarak bu uygulamaya geçerek yemek tarifine bakabilirsiniz.

ios-9-ile-gelen-yenilikler-neler-ios9-nasil-indirilir-ios-9-hangi-cihazlarda-guncellenebilecek11.jpg

Apple Pay

Apple'ın daha önce tanıtmış olduğu Apple Pay artık biraz daha gelişmeye ve yayılmaya devam ediyor. Şu anda ülkemizde kullanılmayan bu ödeme sistemine eklenen Wallet özelliği ile (Passbook) tüm kartlarınız arasında geçişler ve seçimler yapabilirsiniz. Hatta Ödül Kartları özelliği ile D&R, Marsgate, Money Club gibi mağaza kartları bilgilerimizi de Wallet sistemine ekleyebileceğiz.

Apple'ın Square ile yaptığı bir antlaşma ile küçük işletmelerde de Apple Pay kullanımı yaygınlaştırılacak. Böylelikle Apple Pay bu sadece büyük firmalarda değil, küçük firmalarda da kullanabiliriz.

Şu anda sadece Amerika'da kullanılabilen Apple Pay, Temmuz ayıyla beraber İngiltere'de de kullanıma açılacak. (İnşallah yakında ülkemizde de görürüz) 
 

Apple Notlar

iPhone'da bulunan notlar uygulamasına artık çizim desteği ve fotoğraf ekleyebilme özelliği de geliyor. Ortak sistemi kullanacak olan Notlar uygulamasında iPhone'nunuzdan yazdığınız bir notu diğer Apple cihazlarınızdan da görüp düzenleme yapabileceksiniz.

Büyük yenilikler olmasa da arayüz bakımından da oldukça kullanışlı hale geldiğini belirtebiliriz.

Ekran Bölme

Split Screen olarak bildiğimiz ekran bölebilme özelliği iOS 9 ile sonunda Apple'a da uğramış oldu. Fakat bu iPhone ve iPod'lar yerine sadece iPad Air, Air 2, iPad Mini 2 ve iPad Mini 3 modellerine gelecek.

Kısaca bahsetmek gerekirse iki ayrı uygulamayı ekranı ortadan ikiye bölerek iPad'inizde kullanabileceksiniz. Böylelikle hem Facebook hem Twitter'a aynı anda bakabilme gibi özellikleri kazanmış olacaksınız.

Güç Tasarrufu 

Android'den fazlasıyla aşina olduğumuz ve iPhonelarda olmaması eleştirilen Güç Tasarrufu Modu sonunda iOS 9 ile beraber sahneye çıkıyor. 3 saate kadar batarya ömrünü uzatacak olan bu yeni özellik ile "Eyvah şarjım bitiyor" dediğiniz anda telefonunuza ekstra 3 saat batarya ömrü de ekleyebileceksiniz.

Ne gibi kısıtlamalar yaparak Güç Tasarrufu sağlayacağı hakkında bilgi verilmedi. Ama Android'den aşina olduğumuz gibi veri bağlantılarını kapatma, ekran ışığı kısma gibi detaylar bulunacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.