İbrahim Halil ER

İbrahim Halil ER

MUHTAÇLARA MAAŞ BAĞLAMA

Bu konuda İbni Kesir şöyle bir rivayette bulunur: “Halife El-Velid cüzzamlara da "Kimseden bir şey dilenmeyin" ihtarında bulunarak onlara maaş bağlattı ve Dımışk'ın kuzey-doğu yönünden şehre 20 km. mesafede bulunan uygun bir alanda cüzzamlılar için bir hastane yaptırdı.

EI-Velid' Şam'daki sakatlara ve körlere yardım etti. Onları giydirdi ve her birine birer bakıcı verdi. Maaş verdi.

EK
Bugün sosyal devlet olduğunu iddia eden devletimiz neden fakirlere ve muhtaçlara bakmıyor...
Sokaklar ve trafik lambaları dilencilerden geçilmiyor...

İhtiyaç sahiplerine bakması, ihtiyaç sahibi olmadığı halde dilenenleri ağır şekilde cezalandırması gerekir. Gerekirse angarya hizmetinde çalıştırmalı :)

Resmi olarak belli kişilere yapılan yardımı kast etmiyorum, ama malesef iktidara veya devlete yönelik en ufak eleştiriyi boğmaya hazır tipler var... Onlar için devlet mukaddes, insan ise devlete hadim... 
dilenciler
kerhanelerdeki kadınlar, 
sokaklara düşen kadın, kız ve çocuklar
yoksul semtler... 
bunlara sahiplenilmeli
kimsesizler bulunmalı..

*****

CAHİLİYE DÖNEMİNDE ÇOCUKLARIN ÖLDÜRÜLMESİ

Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Onları da, sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek gerçekten büyük bir günahtır. (İsra 31)

Bu ayeti zahiri anlamda yorumlayan alimler, Cahiliye Arapların çocuklarını öldürdüklerini düşünmüşlerdir. 
Fakat burada sadece doğan çocuk olayı anlaşılmamalıdır. Çocukların doğmadan önce de öldürülebileceğini ve bunun yasaklandığı anlaşılmalıdır. 

Biz buna kürtaj diyoruz ve aslında cahiliye Arapları kürtajı bildikleri gibi, sık sık da uyguluyorlardı. Onlar setv-setha denilen bir kürtaj yöntemini uygulamışlardır. 

Halil b. Ahmed Kitabul Ayn isimli eserinde kürtajla ilgili ipuçları vermektedir. Buna göre; Araplar, develerin rahmine ellerine sokarak oluşacak cenini çekip alıyorlardı. Şayet cenin dışarı çıkmamış olsa bile, zorlama nedeniyle rahimdeki yerini yitirmiş oluyor ve bir müddet sonra düşüyordu. Halil, aynı ameliyatın kadınlara da uygulandığını belirtmektedir. 
Dolayısıyla ayetleri bir de dönemin sosyal ve tarihi olaylarını göz önüne alıp değerlendirmek ve ardından genelleme yapmak gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.