Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

NEFSİME TAVSİYELER: EY GÖNÜL!

Ey gönül, demedi deme: Bazı insanlar 'rahmetli' olurlar, bazıları da geberirler...

Ey gönül! Ne kadar kaldı bilmiyorum, ama bir gün uslanacaksın! 'Demedi' deme...

Ey gönül! Etrafındaki hiç ölmeyecekmiş gibi caka satanlara, yanılıp da hiç bakma!

Ey gönül! Kaç yaşında olursan ol, kendine fazla güvenme! Tedbiri elinden bırakma!

Ey gönül! Bir gün gelecek, şu Feys âlemine farkında olmadan veda edeceksin. 'Demedi' deme!

Ey gönül! Allah'ın hiç bir kuluna ‘yaranmak’ gibi bir kaygın olmasın! Bırak onu başkaları yapsın!

Ey gönül! Hiç kimseye ‘yaranmak’ gibi bir kaygın olmasın. Hiçbir zaman ‘küçük hesaplar’ın adamı olma!

Ey gönül! Herkesin ‘ölecek yaşta’ olduğunu kesinlikle unutma ve kendini sürekli olarak, o yolculuğa hazırla!

Ey gönül! 'Tûl-u Emel Eylemeyin' deyip de hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayanlara, sakın ola sempati ile bakma!

Ey gönül! Kendinde hikmetler (!) görerek, kibir ve gurura kapılarak ‘güç zehirlenmesi’ne maruz kalan insanlardan uzak dur!

Ey gönül! Bir gün gelecek, her canlının vedası gibi, sen dahi bu fâni âleme farkında olmadan veda edeceksin. 'Demedi' deme!

Ey gönül! Şu fâni âlemde yaşadığın sürece ibadetlerini muntazam olarak yap ve dualarını et, fakat hiçbir zaman hiçbir ameline güvenme!

Ey gönül! Allah'ın hiç bir kulundan maddî hiçbir şey isteme! Mevcutla yetin! İstediğini Yaratıcı'dan iste! Hiç bir kula da ‘eyvallah’ etme!

Ey seyyah gönül! Bir gün gelecek, her yolcu ve seyyah gibi, sen de yollara veda edeceksin. Hem de farkında bilme olmadan... 'Demedi' deme!

Ey gönül! Bir problemin çözümünde aklın ile nefsin farklı şeyler söylerse, sen aklının yönlendirmesine uy, yanılma ihtimalin en az olur.

Ey gönül! Sakın ola ki yoldan çıkma, çıkarmaya çalışanlara da diren. Hep sırat-ı müstakim üzere ol ve doğru yolun sapık kullarına itibar etme.

 

Ey gönül! Diliyle 'nasıl olsa öleceğiz, imtihana tabi tutulacağız' deyip, kalbinden bunu tasdik edemeyen ve günlük yaşantısına uyduramayanlardan olma!

Ey gönül! İnsanoğlu bu, bir meçhul... 40 senede zor şartlarda biriktirdiği güven, itibar ve sevgiyi bir anda yok edebilir. Allah seni ve neslini bu türlerden eylemesin...

Ey gönül! Eleştirilere karşı dirençli ol! Moralini bozma. Suyun üzerinde yalın ayak yürüsen bile, ‘yüzme bilmiyor’ diye eleştirenler olacaktır. Takma kafana, yoluna devam et!

Ey gönül! Birlikte yola çıktığın arkadaşlarını, hainlik etmedikleri sürece, terk etme ve yolda bırakma; küçük hesaplarla onları yollarda bulduğun başkaları ile değişme! Yoksa ileride, felaketlerle karşılaşman mukadderdir.

Ey gönül, daha ne söyleyeyim sana…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.