Mustafa Cemal TOMAR

Mustafa Cemal TOMAR

TARİHTE EN ÇOK İNSANIN ÖLDÜĞÜ SAVAŞLAR

TARİHTE EN ÇOK İNSANIN ÖLDÜĞÜ SAVAŞLAR

Tarihte en çok insanın öldüğü savaşlar Tarih başlangıcından itibaren insanlar birbiriyle mücadele içinde. İşler önce kavga ile başlamışken olaylar savaşa kadar vardı. Savaş en kötü şeylere sebep olurken bunun en başında ölümler geliyor. Biz de en çok insan kaybına neden olan savaşlara Molatik olduk. Bakalım en çok can kaybına neden olan savaşlar hangileriymiş.

Takvimler 1939’u gösterirken dünya büyük bir savaşa sürüklendi. II. Dünya Savaşı adını verdiğimiz kanlı dönem 6 yıl boyunca devam etti. Başta SSCB ve Almanya olmak üzere birçok ülkeden insan hayatını cephede ya da cephe gerisinde hayatını kaybetti. Sadece askerler değil siviller de öldü bu dönemde. Savaş sırasında silahların öldürdüğü insan kadar hastalıklar nedeniyle de insan kayıpları yaşandı. 6 yıl boyunca dünyanın her yerinden 60 milyon ila 84 milyon insanın öldüğü yönünde bilgiler var. 'Tarihin en kanlı savaşı' olarak da kayıtlara geçti böylelikle.

Cengiz Han kurduğu imparatorlukla tarihi kökünden değiştiren isimlerden. Fetihler zinciri sayesinde bilinen dünyanın büyük kısmını ele geçirip, kontrol altına almıştı. Sadece yaptıkları savaşlarla değil taşıdıkları hastalıkla da büyük insan kayıplarına neden oldular. Hıyarcıklı vebayı Avrupa kıtasına taşıyan Moğollar milyonların ölümüne neden oldular. Kırım’daki Ceneviz kolonisinin kalesine mancınıkla fırlatılan hasta bilinen ilk veba vakasıydı. Sonrası ise Avrupa için karanlık bir döneme neden oldu. ‘Kara Ölüm’ün de aralarında bulunduğu nedenlerden ötürü 60 milyon insan hayatını kaybetti.

1914 yılında, içine bizi de çeken çok büyük bir savaş başladı. Avrupa’da yanan kıvılcım tüm dünyayı içine çekti. İmparatorlukları yıkan bir sürecin başlangıcı olan I. Dünya Savaşı tabii ki insanları da etkiledi. Yeni savaş teknolojileri ve yeteri kadar gelişmeyen sağlık sektörü yüzünden 39 milyon insan öldü. Üstüne bir de savaş sonrası yaşanan İspanyol Gribi de milyonların hayatına mal oldu. Çünkü savaş insanların gıdaya ulaşımı güçleşmiş, bu da bünyeleri zayıflatmış, İspanyol Gribi’nin dehşet saçmasına neden olmuştu

Çin’de kendini Hz. İsa’nın kardeşi olarak tanıtan Hong Xiuquan adlı yoksul bir köylü yeni bir dinle ortaya çıktı. Çin’de reformlar yapacağını söyleyerek büyük bir ayaklanmayı harekete geçirdi. 1850 yılında başlayan bu ayaklanma büyük de bir katliama neden olacaktı. 14 yıl boyunca süren isyan 1864’te bastırıldı ancak ardında 40 milyondan fazla ölü bıraktı. Yabancı ülkelerden yardım alarak isyanı bastıran Çin hükumeti bu olaydan sonra git gide zayıflamaya başladı. Mao önderliğinde, 100 yıl kadar sonra komünist rejim iktidarı ele geçirdi.

Çin’de 755 yılında başlayan An Luşan İsyanı milyonlarca insanın hayatına, kültürlerin değişiminde baş aktördür. General An Luşan'ın Kuzey Çin'de kendi imparatorluğunu ilan etti. Sonrasında ise başlayan ayaklanmalar Çinlileri, Türkleri, Arapları içine alacak bir kar topuna dönüştü. İsyan sonrası büyük bir kargaşaya, dev kayıplara ve geniş bir sahada yıkıma neden oldu. Tang Hanedanı zayıfladı ve batı Çin üzerindeki hakimiyetini kaybetti. 769 yılında isyan bittiğinde 36 milyon insan hayatını kaybetmişti.

Alman Nazi Partisi lideri.Adolf Hitler, 1934-1945 yılları arasında Almanya’nın tartışmasız tek diktatörüdür. Amacı Yahudilerden kurtulmak ve Avrupa’da hegamonya kurmaktı. Döneminde Alman endüstrisi büyük bir ivme kazanmış ve korkunç boyutlarda silahlanmıştır. 6 milyon Yahudi olmak üzere 17 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olmuştur.

Leopold II

1865-1909 yılları arasında hükümdarlık yapmış Belçika’nın ikinci kralıdır. Kendisi sömürgeciliğe yürekten inanıyordu. Kongo halkına yaptığı insanlık dışı eziyetler ve katliamlarla adını tarihe yazdırmıştır. II.Leopold’un hükümdarlığı döneminde, Kongo nüfusu tahminen 20-30 milyondan 9 milyonun altına düştü.

Josef Stalin

Komünist Parti’nin ilk genel sekreteridir. Lenin’in ölümünden sonra 1924′te Sovyet lideri olur. İktidara gelirgelmez Sovyetleri sanayileştirmek adına tarım üretimini yok eder ve korkunç bir kıtlığa sebep olur. Ukrayna’da açlıktan öldürdüğü insan sayısı 10 milyondan fazladır. 1930′ların sonuna doğru “Büyük Temizlik” adını verdiği bir girişim yapar. Bu girişim, kendisine muhalif insanları ortadan kaldırdığı paranoyak bir kampanyaya dönüşmüştür. Stalin’in parti konuşmalarında, kendisini 32 dişini göstermeden alkışlayan delegeleri bile öldürttüğü söylenmektedir. 1939 yılında Hitler ile saldırmazlık anlaşması yapar ama Hitler bu anlaşmaya uymaz. Bunun üzerine Sovyetler müttefiklere katılır ve savaş esnasında 23.9 milyon insan ölür.

Mao Zedong

Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri’nin orgenerali ve Japonya’nın 40. başbakanı. 2. Dünya Savaşı sırasında Çin’de ve Güneydoğu Asya’da soykırım yaparak 5 milyondan insanın ölümüne sebep oldu.

Çin Komünist Devrim’i lideri, iktidara geldiği ilk beş yılında 5 Milyondan fazla insanı idam ederek veya işçi kamplarına göndererek öldürdü.“İleri Büyük Atılım” ve “Kültür Devrimi” adını verdiği iki adet sosyal programı vardı. Birinci hedef Çin’i süratle endüstriyelleştirmek bu programların uygulama safhasında 20 milyondan fazla insan açlıktan öldü. Sonrasında “Sosyalist Eğitim” hamlesi adı altında kendisine muhalif entellektüelleri öldürmeye başladı.Bu program sonucuda 4-7 milyon insan öldü.100 Çiçek Harekatı ile 30 milyon insanın bir kaç ay içinde açlıktan ölmesine neden oldu. Katlettiği insan sayısı 50 milyondan fazladır. İnsanlık tarihinin en kanlı diktatörüdür.

Yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Bir araştırma yazısıdır. O tarihlerde dünyanın nüfusunu dikkate alarak değerlendirme yapılırsa daha sağlam değerlendirme olur sanırım.

04.11.2023

M. Cemal TOMAR

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.