Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

Uyanıkken rüya görmek

COVID19 yeteri kadar gündemimizi işgal etti. Her anımız Covid19 konusuyla kaplandı.

Biz bu hafta da gündemden uzaklaşıp hayal dünyamızda yolculum yapalım. Belki ruh sağlığımızın korunmasına yardımcı olur:

Şimdi var ya... Huzura ve umuda yolculuk vardı... Bulutların üzerinde, dombıra eşliğinde, sefer eylemek vardı...

Şimdi var ya… Uçan kuşlara birlikte uçmak, onların meçhul dünyalarını keşfetmek vardı.

Şimdi var ya... Alıp başını, arkana bakmadan, gideceksin Bilinmezler Diyar’ının tam ortasına...

Şimdi var ya... İmkân verilecek, kalkıp gideceksin Cennet'e... Bir daha da dönmeyeceksin şu âleme...

Şimdi var ya... Alsa, götürse, uçursa beni rüzgârlar, gittikleri yerlere…  Nasıl olsa geri dönemeyecekler...

Şimdi var ya... Gidip biraz güneş toplayacaktım ama gece oldu. Artık gidip onun yerine bir miktar hilâl toplayayım.

Şimdi var ya... Nil Nehri’nde ağır silahlarla donatılmış bir feribota binip, 'Sakarya Türküsü' okumak vardı...

Keşke, keşke... Şimdi var ya... Gönül coğrafyamın her karesini doya doya dolaşmak ve ciğerlerime çekmek vardı…

Şimdi var ya... Şarkıların kanatlarına asılıp, rüzgârlarla yarışarak, alıp başını gideceksin bilinmez diyarların kalbine...

Şimdi var ya... Volga Nehri'ndeki bir gezinti vapuruna binip, güvertesinde SAKARYA TÜRKÜSÜ okumak vardı...

Şimdi var ya... Alıp başımı gitmek istiyorum hilalin aydınlığında, güneşin ışık koridorunda bilinmeyen yüce dağların esrarengiz kalbine...

Şimdi var yaKalkıp gitsem çok ama çok uzaklara, bilinmeyen diyarların tam ortasına… Orada da ‘ben’, yine ‘ben’ olur muyum, yoksa bir ‘başkası’ mı ‘ben’ olur?

Şimdi var ya... Şöyle yanık yanık bir türkü söylemek istiyorum ama hiç kabiliyetim yok ve türkü de bilmiyorum. İlkokul 5'de Müzik dersinden bütünlemeye kalmıştım. 

Şimdi var ya... M. Rıza Lutfi'nin bir CD'sini bulacak, aracınıza binecek, CD çalmaya başlayacak, siz gözlerinizi yumacaksınız ve aracınız nereye giderse gitsin hiç müdahale etmeyeceksiniz.

Şimdi var ya... Akşama kadar hazırlık yapacaksın. Sonra Ay'a doğru sefere çıkacaksın, gecenin serinliğinde, sonra da güneşin gölgelik bir yerinde mola verip, tefekkür operasyonunu icra ettikten sonra aheste aheste döneceksin tekrar imtihan alanına...  Hayal ama olsun. İnsanoğlu yeryüzüne geldikten günümüze kadar, savaşlardan, kıtlıklardan, salgın hastalıklardan, kardeş kavgalarından, toprak anlaşmazlıklarından, inançtan-dinden-imandan, tabii afetlerden ve en önemlisi katil, insanlık dışı, belhum'âdal, kan-içici zalim Diktatörlerden katliamlarından dolayı ölen çok olmuştur ama hayal kurmaktan ve hayallerini de açıklamadan, sadece hayalleri ile baş başa yaşayanların, yani başka bir eylemi olmayanların öldükleri görülmemiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.