Akil İnsanlar: Silahlar susmalı,Barış Fikirlerinden Yanayız

Akil İnsanlar: Silahlar susmalı,Barış Fikirlerinden Yanayız

Basına kapalı toplantıya, gazeteci Ali Bayramoğlu, Kadir İnanır, gazeteci Oral Çalışlar, hukukçu Kezban Hatemi, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk’ün de aralarında bulunduğu 10 kişi katıldı.

Akil İnsanlar Heyeti’nde yer alan 10 kişilik bir grup, Kadir İnanır’ın çağrısıyla Beşiktaş’taki bir balıkçıda toplandı.

Basına kapalı toplantıya, gazeteci Ali Bayramoğlu, Kadir İnanır, gazeteci Oral Çalışlar, hukukçu Kezban Hatemi, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk’ün de aralarında bulunduğu 10 kişi katıldı.

Yeri ve saati gizli tutulan toplantı için 25 kişi davet edilmişti.

‘Silahlar susmalı’

Toplantı sonunda heyet adına açıklama yapan Ali Bayramoğlu, ”Derhal silahlar susmalı, mutlak çatışmasızlık haline dönülmelidir” dedi.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Türkiye 30 yıldır insani, siyasi ve ahlaki büyük bedeller ödenen, demokrasiyi boğan ve on binlerce insanın hayatına mal olan büyük bir çatışma yaşıyor. Bundan 2 buçuk yıl önce başlayan çözüm süreci ve beraberindeki eylemsizlik hali, çatışmanın bitirilmesi ve arkasındaki sorunun çözülmesi istikametinde toplumda büyük umutlar doğurmuş ve destek bulmuştur.

“Demokratik ve siyasi alanın genişlemesi taraflar arasındaki görüşmeler, silahların kısmen geri çekilmesi, çerçeve yasa gibi önemli adımlarla çeşitli krizlere ve iniş çıkışlara rağmen tarafların çözüm istikametindeki iradesi bu umutları derinleştirmiştir.

“Bizler Akil İnsanlar Heyetleri olarak farklı görüş ve eğilimlerimize rağmen barış fikrinin toplumda yaygınlaşması, tartışılması, siyaset ve toplum arasındaki bağların kurulması için yapılan bir çağrıyı kabul etmiş, barış fikrinin toplumda demlenmesi için çaba göstermiş ve sorumluluk almıştık.

“2014 sonbaharından itibaren çeşitli gelişmeler, karşılıklı eksiklik ve hatalar, güvensizlikler ve sürece dahil olan yeni dinamikler iklimi tersine çevirmiştir. Bugün geldiğimiz noktada ne yazık ki, çözüm süreci ölümcül bir kopuş yaşamaktadır. Silah ve şiddet perdesi yeniden açılmış, savaş kapımıza tekrar gelmiştir. Bir dönem Akil İnsan işlevini yerine getirmiş, bugün kendi iradesi ile bir araya gelmiş bizler, vicdani ve demokratik sorumluluk içinde kamuoyu önünde medyaya, taraflara, yetkililere ve sorumlulara şu çağrıyı yapıyoruz: 

“Derhal silahlar susmalı ve mutlak çatışmasızlık haline dönülmelidir. Bunun sağlanması için meydan okuyucu, ayrımcı ve suçlayıcı tahkir dilinden uzak durulmalıdır. Basından kanaat önderlerine, siyasi iktidardan, muhalefet partilerine, her anlamda ve istikamette demokratik ve siyasi alanı daraltacak, siyasetin hareket alanını boğacak tüm önerilerden kaçınılmalıdır.

“Kopan çözüm çabalarına geri dönmek için diyalog ortamı oluşturulmalı ve diyalog kurulmalıdır. Bizler bu açıdan üzerimize düşen tüm sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzu bildiririz”

İmzacılar

Bayramoğlu’nun açıkladığı ortak metne imza atan isimler şöyle:

Kadir İnanır, Ali Bayramoğlu, Öztürk Türkdoğan, Tarık Çelenk, Kezban Hatemi, Oral Çalışlar, Zübeyde Teker, Vahap Coşkun, Lami Özgen, Celalettin Can, Beril Dedeoğlu, Fuat Keyman, Levent Korkut, Ahmet Faruk Ünsal, Cemal Uşak, Emin Ekmen, Tarhan Erdem, Fehmi Koru, Abdurrahman Kurt, Yılmaz Ensaroğlu.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.