Güngören Halkı Neden İmam Hatip Liselerine Karşı ?

Güngören Halkı Neden İmam Hatip Liselerine Karşı ?

Bu sene alınan kararla Mehmet Akif Ersoy, Tozkoparan ve Gaziler ortaokulları kademeli olarak ‘imam hatip’e dönüştürülüyor. Böylece Güngören’deki imam hatip ortaokul sayısı 7’ye çıkartılırken normal ortaokul sayısı 5’e indirilmiş oldu.

Bu sene alınan kararla Mehmet Akif Ersoy, Tozkoparan ve Gaziler ortaokulları kademeli olarak ‘imam hatip’e dönüştürülüyor. Böylece Güngören’deki imam hatip ortaokul sayısı 7’ye çıkartılırken normal ortaokul sayısı 5’e indirilmiş oldu. Bu kararlar alınırken öğrenciler ve veliler bilgilendirilmedi. Veliler çocuklarını kendi mahallelerindeki okullara gönderemeyecek. Yani çocuklar kendi mahallelerinin çok uzağındaki okullara gitmeye mecbur bırakılıyor. 
Öğrenciler bu okullara gidebilmek için birçok kez ölümlü kazalara neden olan tramvay yolunu geçmek zorunda kalacak ya da servis kullanmaya başlayacak. Veliler, bunun bir sürgün olduğunu söyledi ve çocuklarını bu iki seçeneğe mahkum eden kararı reddettiklerini ifade etti. 
İmam hatipte okumayı tercih etmeyen öğrenciler belli okullara yönlendirilecek ve bu okulların sınıf mevcutlarında yığılmalar oluşacak. İmam hatip öğrencileri tam gün eğitim görecekken normal ortaokulda okuyacak öğrenciler ikili eğitim yapacak.

OKULLARIMIZIN ELİMİZDEN ALINMASINA KARŞIYIZ 
Ergenekon İlköğretim Okulu, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, Mustafa Kemal Ortaokulu, Şiir Mektebi Ortaokulu ve Tozkoparan Ortaokulu velileri şunları söyledi: 
“Hiç kimsenin eğitim-öğretim hakkına ve tercihine karşı değiliz. Sadece okullarımızın elimizden alınmasına karşıyız. Dayatmaya karşıyız. 
Çocuklarımızın ve bizlerin yok sayılmasına karşıyız. Mehmet Akif Ersoy, Tozkoparan ve Gaziler ortaokullarının 5. sınıflarına geçen senelerde yapıldığı gibi tekrar öğrenci kaydı yapılmalıdır. Alınan dönüşüm kararları anayasaya ve milli eğitim temel kanununa açıkça aykırı olduğundan derhal iptal edilmelidir.”
Veliler mağduriyetlerini anlatmak amacıyla imza kampanyası başlattılar ve dilekçeyle birlikte İlçe Milli Eğitim’e başvurdular. Fakat aradan geçen bir aylık sürecin sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden olumlu bir yanıt alamadılar. Bunun üzerine şikayetlerini İstanbul İl Milli Eğitim’e iletmeye karar verdiler ve bunun için 10 Eylül Perşembe günü saat 13:30 da İl Milli Eğitim önünde toplanacaklar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.