Melih Gökçek Saray Açıklaması

Melih Gökçek Saray Açıklaması

Ankara'da Melih Gökçek in başkanlığında gerçekleşen toplantıda gökçek önemli açıklamalara değindi . Gökçek Yaptığı Açıklamada Cumhurbaşkanlığı sarayı'nada değindi..

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başkanlığında gerçekleşen toplantıda ayrıca Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın Başbakanlık’tan geri alınarak, Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilmesine de karar verildi. Başkan Melih Gökçek, toplantıya tüm Meclis üyelerinin “Babalar Günü”nü kutlayarak ve 8 Temmuz’da düzenlenecek iftar yemeğine davet ederek başladı. Toplantıda ilk olarak Güdül Belediyesi Çağa Mahallesi’ndeki 4 parselin belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 25 yıllığına bedelsiz olarak Güdül Belediye Başkanlığı’na tahsisi oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda ayrıca Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki 1. Etap'ta yapılacak tüm doğalgaz hatlarının AYKOME tarafından hesaplanan kazı ruhsat açım bedellerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması kaydıyla Başkentgaz Dağıtım A.Ş. ile protokol yapılması da oy birliğiyle karara bağlandı.

“BAŞKENTGAZ, MAALESEF BENCİL DAVRANIYOR"
Kararın ardından konuya ilişkin açıklamada bulunan Başkan Gökçek, “Bizim kendi projemiz olduğu için biz karşılıyoruz. Şu anda Başkentgaz maalesef inanılmaz şekilde bencil davranıyor. Hizmet yapma taraftarı değil. Hizmet yapmadan para toplama taraftarı” dedi.
Kendisinin bu konuda vatandaşı sürekli uyardığını ve çeşitli davalar açıldığını hatırlatan Başkan Gökçek, “Bizimle ilgili davalar açmışlardı. O açmış oldukları davaların ilkini kazandık. Bizim lojmanımıza ve bir arsamıza el koymuşlardı, onu kazandık. Ama esas ana arsamız üzerindeki dava devam ediyor. Arsanın üzerine resmen oturdular. Tamamen bir gasp yani. Biz geri aldık ama halen ihtiyati tedbir kararını kaldırabilmiş değiliz. Aradan kaç yıl geçti, kaldıramadık. Mücadelemiz devam ediyor” diye konuştu.

ORMAN ÇİFTLİĞİ'NDEKİ BAŞBAKANLIK'A TAHSİS EDİLEN BELEDİYE HİSSESİ CUMHURBAŞKANLIĞI’NA TAHSİS EDİLDİ
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ayrıca Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığı’na devrine ilişkin Başkanlık Yazısı da kabul edildi. Başkanlık Yazısı’nda yer alan, “08.04.2015 tarih ve 644 sayılı kararı ile Başbakanlık'a yapılan tahsisin iptal edilerek, Yenimahalle ilçesi Orman Çiftliği 63386 ada 6 parseldeki hissenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi hizmet binası olarak kullanılmak üzere 2 yıl süreyle bedelsiz olarak 5393 Sayılı Kanun'un 75. maddesinin (d) bendi gereğince Cumhurbaşkanlığı adına tahsis edilmesi ve bu süre içerisinde trampa (takas) yapılması hususunda karar alınması” ifadeleri oy çokluğuyla karara bağlandı.
Kararın ardından “Tamamen hukuki bir formalite” diyerek konuya açıklık getiren Başkan Gökçek, “Cumhurbaşkanlığı binası, daha önce Başbakanlık olarak yapılmıştı. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı’na döndürüldü. Cumhurbaşkanlığı’na döndüğü için daha önce Başbakanlık'a tahsis etmişken, bunu Cumhurbaşkanlığı’na çevirdik. Bu kadar basit. Medya ve bazı muhalefet liderleri ısrarla kaçak saray olduğunu söylüyorlar. Bu, tamamıyla yalan ve iftira. Burası ruhsatlı olarak inşa edildi ve şu anda ruhsatlı olarak inşa edilmeye devam ediyor” dedi.

"DAĞITMAK, BİR YERİ BİRİNE PEŞKEŞ ÇEKMEK DEMEK"
CHP’li bir belediye meclis üyesinin “Parsel parsel satıldı” sözleri üzerine de Başkan Gökçek, “Burada hangi konu Belediye Meclisi iradesinin haricinde çıkmıştır? Kaldı ki bu söylenilen konu, özellikle vakıflara ve derneklere yapılan yardımlarla ilgilidir. İlk belediye başkanı olduğum günden bu yana okul ve hastaneyle ilgili tüm istekleri, trafiği engellememek kaydıyla yerine getirelim diye teklif ediyorum. Kaç tane böyle karar var?” diye konuştu.

“Paralel yapıya ait olan okul da buraya teklif vermiş. Biz de o planı oylamışız. Bu, onlara kalkıp da doğrudan doğruya peşkeş çekmek mi? Arsa onların, getirmişler teklif vermişler” diyerek açıklamasını sürdüren Başkan Melih Gökçek, “13 tane Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy birliğiyle geçen karar buldum. Çankaya ve Yenimahalle belediyelerinden de oy birliğiyle geçen kararları buldum. Bunun anlamı parsel parsel dağıtmak mı? Dağıtmak, bir yeri birisine peşkeş çekmek demek. Biz nereyi çekmişiz?” dedi.

ULUS’TA YENİ PLAN ONAYLANDI 
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde daha sonra Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı’nın yeni planına ilişkin Başkanlık yazısı görüşülerek, Meclis üyelerinin oy çokluğuyla karara bağlandı. “Ankara Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde yaşayan yoksul ve ihtiyaç sahibi kişi ve ailelere patates yardımı yapılması ve bu amaçla patates alımı, paketlenmesi, muhafaza edilmesi, taşınması ve dağıtılması için gerekli iş ve işlemlerin yapılması”na ilişkin Başkanlık Yazısı’nı da oy birliğiyle kabul eden Meclis’te ayrıca 11-12 Haziran günlerinde Ankara’da etkili olan aşırı yağışlarda zarar görenlere de yardım eli uzatılmasına ilişkin karara imza atıldı. Kararda, Ankara sınırları içerisinde 11-12 Haziran 2015 tarihleri arasında aşırı yağışlar sonucu ‘doğal afet’ yaşanması nedeniyle işyeri, konut ve araçları zarara uğrayan vatandaşlara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ imkanları dahilinde 1 milyon lira afet yardımı yapılması kabul edildi. 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.