Milletvekili aday listeleri yarın YSK’ya teslim edilecek

Milletvekili aday listeleri yarın YSK’ya teslim edilecek

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) belirlediği seçim takvimi ise işlemeye devam ediyor. Kesin aday listeleri 28 Eylül’de ilana çıkacak, yurt dışı ve gümrük kapılarında oy verme işlemi ise 8 Ekim’de başlayacak.

1 Kasım’da yapılacak olan genel seçime girecek siyasi partiler milletvekili aday listelerini yarın saat 17.00’ye kadar YSK’ya teslim edecek. 
 

1 Kasım’da yapılacak 26. Dönem milletvekili seçimlerine girecek siyasi partiler milletvekili aday listelerini yarın saat 17.00’ye kadar YSK’ya teslim edecek.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) belirlediği seçim takvimi ise işlemeye devam ediyor. Kesin aday listeleri 28 Eylül’de ilana çıkacak, yurt dışı ve gümrük kapılarında oy verme işlemi ise 8 Ekim’de başlayacak.

Seçmen kütüklerinin kesinleşmesi

20 Eylül Pazar günü; Yurt  içi ve yurt dışı seçmen kütüklerinin kesinleştirilmesi, yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıkların belirlenmesi, yurt dışı seçmenlerin oy kullanacakları temsilcilik, tarih aralığı ve yer bilgilerinin www.ysk.gov.tr adresinden ilânı (Türkiye saati ile 08.00), Yüksek Seçim Kurulu tarafından, siyasi partilerin verdikleri aday listeleri ile illerden gelen bağımsız adaylarla ilgili başvuru belgelerinin incelenmesi sonucu tespit edilen eksikliklerin, siyasi parti genel merkezlerindeki yetkili organlarından ve bağımsız adaylardan tamamlanmasının istenilmesi (yazı ve alındı belgesi karşılığında), başvuru evrakında eksiklik tespit edilen ve kendisine ulaşılamayan bağımsız adaylar hakkındaki eksikliklerin Resmî Gazetede ve www.ysk.gov.tr adresinde yayımlanması /yayınlanması.

Geçici Aday Listelerinin İlanı

23 Eylül Çarşamba günü; Yüksek  Seçim Kurulunca milletvekili geçici aday listelerinin incelenmesi işlemlerinin tamamlanması ve bu listelerin ilgili il seçim kurulu başkanlıkları ile radyo, televizyon ve Resmî Gazetede yayınlanması/yayımlanması, geçici aday listelerinin (bağımsız adaylar dâhil) il seçim kurulları tarafından mahallinde alışılmış usullerle ilânı, geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına ve Yüksek Seçim Kuruluna yapılacak itirazların başlaması ve incelenmesi.

Birleşik oy pusulasında yer alacak olan bağımsız aday sıralaması için kura çekimi

26 Eylül Cumartesi günü; Birleşik  oy pusulasında yer alacak olan bağımsız aday sıralaması için tüm il seçim kurullarında aynı anda olmak üzere saat 11.00'de kura çekilmesi, davete rağmen kuraya katılmayan bağımsız aday yerine ise il seçim kurulunca kura çekiminin yapılması, kura tutanağının aynı gün en seri şekilde Yüksek Seçim Kuruluna bildirilmesi, milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yönelik itirazların Yüksek Seçim Kurulunca karara bağlanmasının son günü, milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin Yüksek Seçim Kuruluna bildirilmelerinin son günü, istifa, ölüm, itiraz veya inceleme üzerine adaylıktan çıkarılmaları nedeniyle aday eksilmelerinin tamamlanması hususunun Yüksek Seçim Kurulunca siyasi partilere bildirilmesi.

Kesin aday listelerinin ilanı

28 Eylül Pazartesi günü; Aday  listelerinde meydana gelen eksikliklerin ilgili siyasi partilerce tamamlanarak Yüksek Seçim Kuruluna bildirilmesinin son günü, ilçe seçim kurulunun siyasi partili üyelerince, sandık kurulu başkan adaylarına ilişkin listelerin ilçe seçim kurulu başkanlığına verilmesinin son günü (Saat 15.00), ilçe seçim kurulu başkanınca ve ilçe seçim kurulunun siyasi partili üyelerince önerilen başkan adayları arasından ad çekilerek sandık kurulu başkanlarının belirlenmesi ve SEÇSİS’e girilmesi, Yüksek Seçim Kurulunca milletvekili kesin aday listelerinin seçim çevreleri itibariyle ilân edilmek üzere;

a)İl seçim kurullarına,

b)Resmî Gazete, radyo ve televizyonda yayımlanmak/yayınlanmak üzere ilgili mercilere gönderilmesi, siyasi partilerin seçim çevreleri itibariyle milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adayların radyo, televizyon, Resmî Gazete ve illerde ilânı, Yüksek Seçim Kurulunca;

a)Tüm seçim çevreleri ile yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımı, basımı tamamlandıkça bir plân dâhilinde dağıtımına başlanması,

b)Gümrük kapılarında kullanılacak araç ve gereçlerin ilgili seçim kurullarına gönderilmesine başlanılması,

Yurt dışı seçmenlerin oy kullanmaya başlaması

8 Ekim Perşembe günü; Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciklerinde oy verme işlemine başlanması, siyasi partilerin, yararlanmak istediği miting alanı ile tarih ve saatini yazılı olarak ilçe seçim kuruluna bildirmelerinin son günü.

Propaganda serbestliğinin başlaması

22 Ekim Perşembe günü propaganda serbestliğinin başlaması.

Seçim propagandasının sonu

31 Ekim Cumartesi,  saat 18.00’de seçim propagandasının sona ermesi. (İLKHA)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.