Yasin AKtay Batman'da İftara Katıldı

Yasin AKtay Batman'da İftara Katıldı

AK Parti Batman İl başkanlığı tarafından geleneksel olarak düzenlenen iftara katılan Yasin Aktay, "Srebrenitsa ibret olarak yeter. Avrupa’nın ortasında ve 20. yüzyılın son yılları içerisinde cereyan etmiş bir soykırımdır" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin AKtay, önemli olanın bugün cereyan etmekte iken katliamlara dur diyebilmek olduğunu söyledi.
AK Parti Batman İl başkanlığı tarafından geleneksel olarak düzenlenen iftara katılan Yasin Aktay, "Srebrenitsa ibret olarak yeter. Avrupa’nın ortasında ve 20. yüzyılın son yılları içerisinde cereyan etmiş bir soykırımdır" dedi.
Kur’an-ı Kerim tilvateinin okunmasıyla başlayan iftar yemeği öncesinde konuşan Aktay, Ramazan’ın birer beşer değil, birer insan olduğumuzu hatırlattığını söyledi.
Bosna Srebrenitsa’da yaşanan katliama da değinen Aktay, "Dün Bosna Srebrenitsadaydık. Srebrenitsa’da 4 yıl süren savaşın sonlarına doğru sadece bir kaç gün içerisinde silahsızlandırılmış, Birleşmiş Milletlerin kontrolü ve güvencesi altında bulunan 8 bin 372 tane müslüman erkeğin 3 gün içerisinde nasıl vahşice katledildiğini hepiniz biliyorsunuz. Aradan geçen süre içerisinde o vahşetin bütün boyutları bu gün biraz daha ortaya çıkıyor. Hep Avrupa’ya güveniriz. Avrupa bize demokrasiyi getirecek, insan haklarını öğretecek, Avrupa burada insanca yaşamamızı sağlıyor. Evet Avrupa çok güzel şeyler de yaptı. Ama kime ne kadar güvenebileceğimizi göstermesi açısından Srebrenitsa ibret olarak yeterdir. Srebrenitsa, Avrupa’nın ortasında ve 20. yüzyılın son günleri son yılları içerisinde cereyan etmiş bir soykırım" dedi.
"ÖNEMLİ OLAN BUGÜN CEREYAN ETMEKTE İKEN KATLİAMLARA DUR DEMEK"
Aktay konuşmasında şunları aktardı:
"Bugün yanı başımızda bir sürü soykırım uygulanıyor. Bu gün Suriye’de ölen insanların sayısı yine vahşice bizzat kendi yöneticileri, kendi kralları, kendi başkanları tarafından hunharca katledilen 500 bin insanın ölümüne sahne olan bir Suriye var yanıbaşımızda. Bugün dünya o sahnelenen katliamlara, o soykırımlara yine sessiz belli ki ne 2. Dünya savaşında yaşanmış olan soykırımlardan, ne de Srebrenitsa hadisesinden en ufak bir ibret almış değil. Önemli olan soykırımlar yaşandıktan onlara sahip çıkmak, onların soykırım olduğunu kabul etmek, o ölen insanlara, kurbanlara karşı vicdan muhasebesi yapıp vicdan borcunu ödemek değil. Önemli olan bugün cereyan etmekte iken onlara dur diyebilmek. Ne yazık ki bu gün yaşadığımız dünyada böyle bir umut yok. Yaşadığımız dünya ile ilgili umutlanabileceğimiz böyle bir iyilik, böyle bir merkez, böyle bir mübareklilik yok".
7 Haziran seçimlerinden de söz eden Aktay şunları kaydetti: "7 Haziran seçimlerinin akabinde şöyle bir manzaraya baktığımız zaman 13 yıl içerisinde AK parti kadroları olarak Türkiye’yi getirdiğimiz yer ortada. Gerek kalkınma, gerek adalet alanında, gerek demokratikleşme, insan hakları anlamında ülkeyi getirdiğimiz yer ortada. Öyle bir yere getirdik ki halkın bizi takdir etmediğini hiç bir zaman düşünmedik. Halkımız bizi takdir etti. Yüzde 41 gibi bir oyla takdir etti. Bu az bir oy değildir. Yüzde 41’i küçümseyenler yüzde 13’u 16’yı yüzde 25’ i yüzde 41’den daha fazla gören insanlar oldu. Bu çarpık matematiksel hesapları eninde sonunda daha doğru daha sahih bir hesaba elbette ki dönmek mecburiyetindedir. Dönmeye de mahkumdurlar" ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.